Avatar billede koldtoft Nybegynder
19. juni 2006 - 15:14 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Omdøbe åben fil og gemme i anden mappe.

Jeg har en projektmappe, hvor brugere indtaster forskellige data.
Efter indtastning, skal det indtastede godkendes, ved at trykke på en knap. Det er så meningen arket automatiske skal omdøbes, om flyttes til en anden mappe. Hvordan kan jeg lave dette via en makro. Jeg har forsøge med Name statement, men kan ikke får det til at virke.
Avatar billede x-lars Novice
19. juni 2006 - 15:41 #1
VAPTI = "c:\mine_regneark" & filnavn & ".XLS"
    ActiveWorkbook.SaveAs FileName:=VAPTI, FileFormat:= _
        xlNormal, Password:="", WriteResPassword:="", _
        ReadOnlyRecommended:=False, CreateBackup:=False

Og så ville jeg gemme hovedarket som en skabelon.
Avatar billede x-lars Novice
19. juni 2006 - 15:43 #2
ActiveWindow.Close

Kunne du føje til, så lukkes regnearket automatisk efter at være blevet gemt.
Avatar billede koldtoft Nybegynder
19. juni 2006 - 16:03 #3
Det har jeg været omkring. Mit problem ligger i at filen bliver oprettet via et andet ark, hvor brugeren nødvendigvis ikke behøver at godkende den med det samme, men kan gemme arket til senere. samtdig skal der være mulighed for at fortryde godkendelse, så arket vender tilbage til tidligere status, uden tidligere data slettes. i princippet kan jeg bruge SaveAs funktionen, men det giver mig en ekstra fil jeg ikke kan bruge til mere. Det er for at undgå flere filer end højst nødvendig.
Avatar billede koldtoft Nybegynder
19. juni 2006 - 18:46 #4
Fandt en alternativ måde
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester