Avatar billede karina12 Nybegynder
02. juli 2006 - 21:47 Der er 7 kommentarer

Webspeed sikkerhedspakke (F-Secure) eller fortsæt m Norton Intern

Hej.

Jeg har ikke været specielt glad for min Norton Internet Security og skal nu forny licens. Har fået tilbud om at købe sikkerhedspakken på TDC Webspeed. Kender den ikke, men det passer mig fint, at jeg ikke skal have flere forskellige programmer for virus, spyware, firewall og at den opdaterer selv.

Kan nogen komem med input til, om det vil være en god ide at afinstallere Norton og lægge den anden ind?
Erfaringer modtages med glæde. Jeg har XP.
På forhånd tak
MVH
Karina
Avatar billede forevernewbie Nybegynder
02. juli 2006 - 21:51 #1
Skift endelig. Det er bedre end Norton. F-Secure har en fin firewall. Antivirusdelen bygger på Kaspersky, og antispyware bygger på Ad-Aware PRO. Jeg syntes at den pakke er et fund til en 10´er om måneden
Avatar billede karina12 Nybegynder
03. juli 2006 - 10:24 #2
Jamen det tror jeg så, at jeg gør. Tak for svaret. Er Norton bare lige til at afinstallere?
MVH
Karina
Avatar billede forevernewbie Nybegynder
03. juli 2006 - 17:26 #3
Norton kan være ganske vanskelig at fjerne.

Inden du afinstallerer, så tjek at Windows firewall er aktiveret. Åbn Norton, og luk ned for liveupdate, autoprotect, og alt havd der ellers kan lukkes for. Så sørger du også for, at Norton ikke starter med Windows. Så genstarter du maskinen (vigtigt), og så kører du afinstalleringen i Tilføj/Fjern programmer. Der er muligvis flere muligheder der, men kør den primære afinstallation. I din version går jeg ud fra den hedder "Norton internet security". Du må endelig ikke afinstallere liveupdate, eller andet først. De skulle gerne forsvinde, når du har kørt den rigtige. Du skal genstarte efter afinstalleringen. Det fortæller programmet sikkert. Gå så her ind, og kør denne afinstillation http://service1.symantec.com/Support/tsgeninfo.nsf/docid/2005033108162039

Gå så i Start/Søg, og søg på symantec, norton, og liveupdate, Og slet mapperne du finder.

Så burde det være væk, så du kan installere sikkerhedspakken, men man ved aldrig med Norton. Det kan virkelig drille meget.
Avatar billede karina12 Nybegynder
04. juli 2006 - 09:35 #4
Tak skal du have - Jeg vidste at Norton er besværlig. Vil nu prøve mig frem og se om ikke det skulle kunne lykkes.

Mange hislner
Karina
Avatar billede forevernewbie Nybegynder
04. juli 2006 - 20:20 #5
Håber det lykkes, ellers sig til
Avatar billede karina12 Nybegynder
06. juli 2006 - 11:33 #6
Hej igen.
Umiddelbart ser det ud til at virke. Fulgte dine anvisninger. Der er godt nok stadigvæk en spammappe i min Outlook - og der gives stadigvæk spampoints. Men den lukker end og op, som den skal. Jeg har tidligere oplevet at maskinen frøs og ikke ville arbejde, når Norton opdagede programmer, som den ikke ville samarbejde med. Jeg har hentet SpamFighter også. Nu får vi se, hvad tiden bringer, for jeg er slet ikke sikker på, at alt er helt væk. Tak for hjælpen.
Mange hilsner
Karina
Avatar billede forevernewbie Nybegynder
06. juli 2006 - 16:10 #7
Prøv lige de to her også:

ftp://ftp.symantec.com/public/english_us_canada/linked_files/tsgen/SymNRT.exe
Herefter downloader du denne fil, dobbeltklikker den og siger ja til at tilføje værdierne i reg-basen:
ftp://ftp.symantec.com/public/english_us_canada/linked_files/tsgen/SYMMSICLEANUP.reg
Efter en genstart burde alt Norton være fjernet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester