09. juli 2006 - 18:59Der er
19 kommentarer og 1 løsning
Lukker ikke selv ned i winxp
jeg sidder med en maskine der har et ECS k7s6a rev.1 bundkort med en xp2400 cpu. det har virket på den før, men nu har jeg flyttet det hele over i et nyt kabinet og geninstalleret xp home, og nu skal jeg trykke på knappen for at slukke. den vil ikke selv. jeg har siddet og læst rigtig mange artikler herinde om samme problem men kan ikke finde noget der løser mit. jeg har været inde i regedit og lave de ændringer der foreslås, og í strømstyring er der slet ikke noget faneblad til AMP HJÆÆÆlp hvad gør jeg
ja, der kan man ikke gøre noget, det er kun forskellige opsætninger om hvornår hd og skærm skal slukke. jeg mangler et sted hvor jeg kan aktivere avanceret strømforsyning
Grunden til der ikke står noget under fanebladet avanceret, kan være at BIOS APM ikke er sat til Power button On/Off. Check BIOS APM, og find Power button mode. Sæt den til Power button On/Off. Gen og exit BIOS. Efter genstart kan du se om du har fået Avanceret muligheden tilbage.
Jeg har fundet din manual, og kan se at det hedder noget andet på dit system. Kik efter "Hot key function as", og sæt den til Power Off. Du kan evt. overveje at prøve at loade Optimized Defaults med F7.
efter at jeg har opdateret windows slukker den bare for skærmen hvis jeg beder den slukk ned, og jeg skal derefter holde powerknappen inde indtil den slukker
Gå ned til "Computeren holder op med at reagere, når du prøver at lukke eller genstarte den", og tag dem fra en ende af. Vi har været inde på et par af dem, og helgec's forslag findes der også.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.