Avatar billede Slettet bruger
17. juli 2006 - 14:01 Der er 17 kommentarer og
2 løsninger

At Skaffe sit nuværende drømmejob!

Hej....

Står i den situation at jeg skal have fat i et fuldtidsarbejde. Pt. arbejder jeg i et vikar bureau, men syns det er irriterende man aldrig ved hvornår man skal arbejde.

Så jeg har pt. fundet et lille hotel, hvor de søger en fuldtidsansat her snarest. Til at booke værelser for kunderne, sørge for de ahr hvad de skal have osv. Alt hvad sådan noget indefatter.

Det job kunne jeg rigtigt godt tænke mig! Eller rettere sagt "DET JOB SKAL JEG HAVE"

Selv er jeg elendig til at skrive job ansøgninger, kan aldrig finde på hvad der er godt at skrive i sådan en job ansøgning, hvad der er relevant for netop lige det abejde.

Men en ting ved jeg, jeg er ikke doven, og er ikke bange for at tage fat, hjælpe osv. Har lige være inde i livgarden, så har også stadig lidt styr på diciplinen :D

Så jeg håbede på der sad nogle af jer derude, der kunne komme med nogle stikord, gode ting at skrive, som er relevant for netop lige det her job!

Derudover kunne jeg godt tænke mig hvis der var nogen der havde en erfaring med hvad der er godt og skrive samt hvad der ikke godt at skrive, om hvor meget en opsætning på jobansøgningen har af betydning, samt evt eksepler på en god og iøjnefaldende ansøgning.

Håber meget på jeres hjælp, at i lige gidder bruge bare 2 min af jeres tid på at skrive et indlæg i denne tråd.

Vh Rasmus
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
17. juli 2006 - 14:29 #1
Hvad med bare at gå derop og snakke med chefen?
Avatar billede Slettet bruger
17. juli 2006 - 15:27 #2
Ved ikk.... der står det skal sendes pr. email jo....
Avatar billede jake_the_snake Nybegynder
17. juli 2006 - 15:36 #3
Ja og hvis vedkommende synes det er problem du dukker op istedet for at sende en mail så gider du sgu da ikke arbejde der... Eller hvad?
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
17. juli 2006 - 15:40 #4
Og så får han 50 ansøgninger pr email, og skal finde netop din ;)

Møder du op, så lægger chefen mærke til dig. Ring evt i forvejen og sig ... et eller andet ... og spørg om du må komme. Møder du så chefen, så sig, uden at overdrive og uden at smigre, hvorfor du netop gerne vil arbejde der, og hvad du ellers finder på ... hvorfor du gerne ville se stedet først. Whatever.

Risikoen, som du selv må vurdere, er at chefen bliver sur over ikke at få dem pr email, når der nu stod det. Men mon dog - man skal jo ikke overholde formaliteterne for formaliteternes skyld. Han/hun vil jo bare gerne have en god ansat. Prøv at finde et tidspunkt, hvor der ikke er så travlt.

Det eneste det gælder om for et job som det, som mange mennesker nok kunne bestride, er at gøre høfligt og venligt opmærksom på sig selv.
Avatar billede robotten Praktikant
17. juli 2006 - 15:55 #5
Jake>> Og vis, at man trodser et ønske?

Hvis ønsket er pr. mail, så skal ansøgningen sendes pr. mail, og ikke alt mulig andet.
Det at skrive en god ansøgning kræver øvelse, og de første ansøgninger er sjældent optimale.
Der findes et hav af bøger, fx fra IDG, der forklarere det at skrive en ansøgning.

Men nogle grundregler:

Selve ansøgningen må ikke være for lang, max. 1 side tekst.
Her skal stå lidt om hvad du har lavet indtil nu, og hvad din bevægegrund for at søge jobbet er.
Herunder også dine egenskaber: er du god til mennesker, edb, dyr? Hold gerne dette op mod jobannoncen; hvad søges der efter, hos den kommende arbejder?
Nogen gange kan en ansøgning skrive sig selv ud fra disse punkter. Fx i dette her tilfælde, er diciplin som du slev skriver at have, en god egenskab, samt even til at kunne kommunikere med alle typer af mennesker, måske også på fremmedsprog som engelsk. Så få det med, hvis du kan dette.



Hertil et CV, der viser dit liv med udannelse, livgarden mv., og civil status (gift, børn)
*Kan laves i bagvendt rækkefølge, hvor du skriver det ældste først. Så kan læseren følge din vej op til nu kontinuerligt.
Hertil vedlægges relevante papirer (altid kopier!) fra de seneste uddannelser.
Har du fx. taget 10 kl., er 9. kl. udd. bevis ligegyldigt.

Men skriv din ansøgning selv. Få gerne hjælp som her, men dine egne ord er vigtigst, uanset hvordan din formulering nu end er.


Udtalelser:
Har du udtalelser fra tidligere job? Ellers få skrevet en fra tideligere arbejdsgiver. Er den dårlig? Så lad være med at sende den med :)

Ps:
Har lige selv fået nyt job på en god ansøgning (selv om dette self. ikke gør det alene), så ved da lidt om det :)
Avatar billede Slettet bruger
17. juli 2006 - 16:07 #6
Okay tillykke med jobbet :) Kan godt se havd du mener. Har lige fundet den her:
http://www.cvtest.dk/documents/ansoegning_efter.pdf
Ved ikke om det kunne være noget af det.

Hvis der er nogle af jer der har uddrag fra ansøgninger eller lignende så er jeg meget interesseret i det. Som sagt vil jeg skrive min ansøgning selv. Men det er altid godt med inspiration, for ligesom at se hvordan "tonen" er....
Avatar billede bob-bob1 Nybegynder
17. juli 2006 - 23:26 #7
Den lokale AF (arbejdsformidling) har diverser skabeloner til ansøgninger. Du kan få kopier der.
Men jeg er forsåvidt enig med erikjacobsen. Mød op på stedet, gerne allerede i morgen. Kom tidligt, så du dermed viser at du er i stand til at komme ud af fjerene. Ryst nervøsitten af dig, så du viser at du har selvtillid. En kvik/sjov bemærkning er eksempelvis godt til at bryde isen med. Svar ærligt på de spørgsmål chefen måtte ha´, så skal det nok gå alt sammen.
Held og lykke :)
Avatar billede Slettet bruger
18. juli 2006 - 05:25 #8
Hehe...problemet er at jeg ikke kan komme tidligt.... arbejder. Så kan først komme kl 17 nok.... :(
Avatar billede robotten Praktikant
18. juli 2006 - 08:19 #9
Det her ser også fornuftigt ud:
http://www.urval.dk/Artikler/Ansoegning_og_CV.aspx

Men har man aldrig for alvor skrevet ansøgninger før, kan det godt være svært at komme i gang.

Skulle man så komme til samrale også, skal denne også forberedes. Så her er en udfordring mere.


Den første måde jeg lærte det på, var visuelt som med et tog. Kan ikke lige finde den pt., men noget med at udfylde en enkelt vogn ad gangen, og derefter koble det sammen til en samlet ansøgning. En vogn kunne fx være ens menneskelige egenskaber, en anden de faglige.
Det gjorde det nemme at overskue, og sætte sammen.

Men købte faktisk et hæfte via IDG: http://www.idgforlag.dk/
"Kom forrest i køen når du søger job"

Et hæfte, der gør op med al tidligere praksis. Jeg turde ikke binde mig an med metoden, men måske du gør?
Avatar billede Slettet bruger
18. juli 2006 - 20:16 #10
Så er ansøgningen lavet.

Der stod den skulle sendes pr mail. Så jeg skrev til dme igår om det var iorden jeg kom ned med den istedet. Det var det. Så har idag været nede med den. Men ham der stod for jobbet avr der ikke, så jeg måtte aflevere det til en receptionist. Lidt skod da jeg ikke fik snakket med ham så, og fik gjort et indtryk.

Så spørgsmålet er om jeg godt kan tillade mig at sende endnu en mail, med at jeg har været nede med den, og at han desværre ikke avr tilstede. Derudover vil jeg skrive at jeg håber han snart får tid til at kigge den igennem. Derudover vil jeg skrive at jeg syns det ser ud som et rigtigt spændende sted, i gode omgivelser.

Så vil jeg spørge ham om han ønsker en kopi på email, eller om den afleverede udprintede ansøgning er fint.

Så vil jeg spørge (Af nysgerrighed) Hvornår man kan forvente at høre nærmere

Og til sidst. Håber at høre nærmere fra dig.


KAN MAN DET? Formålet med det skulle være at virke interesseret i jobbet. Ligesom sørge for han vil kunne huske min ansøgning, nu da jeg ikke mødte ham personligt.

Virker det positivt at sende denne mail, eller tror i at jeg "maser mig for meget på" ved at gøre det?
Avatar billede robotten Praktikant
19. juli 2006 - 10:09 #11
Godt du fik ansøgningen afsted.
Mht. om du skal sende en mail, er jeg i tvivl. Jeg ville ikke gøre det selv, da det som du selv antyder, kan virke anmasende - også selvom den er sendt i god tro.

Så skullei ndholdet kun være noget i retning af, hvornår du kan forvente at høre nærmere, det er kun rimeligt at vide. Det kan du evt. også ringe til stedet, og så få en personlig snak ud af det i stedet for. Det kan ikke skade, vil jeg synes.
Så kan du ad den vej også lige stikke en finger i jorden, og finde ud af om ansøgningen er nået rigtigt frem. (underforstået, at lyder vedkommende som et stort spørgsmålstegn, er den det ikke...)
Avatar billede robotten Praktikant
26. juli 2006 - 13:12 #12
Har du hørt noget?
Avatar billede robotten Praktikant
02. august 2006 - 14:02 #13
Du har ikke fået det? :(
Avatar billede Slettet bruger
02. august 2006 - 17:03 #14
Nej har ikke hørt noget...typisk...
Avatar billede robotten Praktikant
02. august 2006 - 17:44 #15
Har som skrevet lige været de tigennem selv, at skulle finde nyt job. DEt ikke at høre noget fra et sted, man har en ansøgning ud, duer bare ikke. Det er for flabet af virksomhederne, bare at skodde en ansøgning. Det mindste de kan gøre, er at sende det jeg kalder et standard svar nr. 1, noget i retning af:

Vi takker for din interesse, men har pt. ingen ledige stillinger.
Vi ønsker held og lykke med din ansøgning fremover.

Tamt at modtage, men i det mindte et svar af en slags...
Avatar billede robotten Praktikant
07. august 2006 - 13:11 #16
Lukker du igen, så?
Avatar billede robotten Praktikant
16. august 2006 - 09:00 #17
Tjaaa... hvis det er den seriøsitet som du udviser her, du også udviser i din jobsøgning, så forstår jeg lige pludselig det hele....
Avatar billede robotten Praktikant
09. november 2006 - 15:32 #18
Hej. Kan se, du stadig er aktiv, så du slipper ikke for at regere her.
Avatar billede Slettet bruger
09. november 2006 - 18:13 #19
Ja sorry er ikke så tit på nettet. Lukke rog slukker :D
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

Seneste spørgsmål Seneste aktivitet
I går 21:00 Libre Office Impress Af Frank i Andre styresystemer
I går 11:47 VB script Af Jenshentze i Word
I går 11:21 Popup ved opstart Af mort1 i Windows
04/0918:50 Slet lokal konto Af ErikHg i Windows
04/0916:05 Ændre tal i en celle Af xvid i Excel