Avatar billede maxmuldjord Nybegynder
21. juli 2006 - 09:09 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Sammenligne 2 halvår

Ja hvordan gør jeg nu det, jeg ville gerne sammenligne 1. halvår 2005 og 2006. Det er C5
Avatar billede blacks Mester
21. juli 2006 - 10:04 #1
Hvad er det du vil sammenlign? Finansen eller det hele?
Avatar billede maxmuldjord Nybegynder
21. juli 2006 - 10:43 #2
Omsætningen
Avatar billede blacks Mester
21. juli 2006 - 10:51 #3
Der har du to mulgiheder enten at tage den dirkete fra finansen og lave en balance bare med omsætnings konties for to perioder, eller du kan lave udskriften under Debitor/Rapporter/Statistik/Udvigede statistikker/salgsstatistik
Avatar billede maxmuldjord Nybegynder
21. juli 2006 - 11:41 #4
Ok, tak. Hvordan laver jeg mulighed 1? >>lave en balance bare med omsætnings konties for to perioder,
Avatar billede blacks Mester
21. juli 2006 - 16:12 #5
Hvis du bruger den balance der hedder årsregnskab med sidste års tal. og afgrænser på den periode du ønsker, så kan du i konto fra og til sige hvilke omsætnings konti der skal med. Har du ikke den balance skal du importere og finde den fil i C5 biblioteket der hedder balance.exp
Avatar billede maxmuldjord Nybegynder
23. juli 2006 - 19:31 #6
Ja - det lyder lidt besværligt som alt andet i C5. Kan bestemt ikke lide det. Nå men du skal have points for din ulejlighed så bare smid et svar. Tak for hjælpen
Avatar billede blacks Mester
25. juli 2006 - 22:25 #7
Svar :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB