Jeg har kQbt ny baerbar for ny. Jeg kan sagtens gaa paa traadlQst internet (prQvet hos en ven), men naar jeg skal gaa paa internet via netkabel skriver den, at der ingen eller begraenset forbindelse er. Jeg kan ikke gaa paa internettet. Imellemtiden har jeg saa fundet ud af, at jeg kan taende min sQsters computer, der er koblet paa den samme router - naar den er taendt og logget paa nettet, virker min baerbare ogsaa 5 min efter. Det er som om, at den hjaelper med at finde IP-adressen - ved ikke lige hvordan.
Det er fint nok, at skulle taende min sQsters computer, men det kan altsaa godt blive irriterende paa laengere sigt. Hvordan faar jeg min til at virke normalt?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Prøv i dosprompten at skrive ipconfig /all (Husk mellemrummet)
og gør det når din søsters pc er slukket.
Har du en IP-Adresse på Gateway DHCP og DNS mv.
Det skal være desamme adresser som din søsters PC undtagen Ip-Adressen på PC'en.
Hvis de ikke er der eller er nogle andre, prøv at skrive IPCONFIG /release
og vent et stykke tid, skriv ipconfig /all og se om de så er de samme
Kontroller om der er ! eller ? i din Enhedshåndtering.
Skift evt. UTP kablet.
Skulle noget af dette ikke virke kan du prøve at slette din Internet forbindelse og oprette den igen.
Ellers må vi tage den derfra c",)
vh
Jan
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.