Avatar billede sarcar Praktikant
29. august 2006 - 21:35 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Bjælke der driller i Firefox

Jeg har placeret en menubjælke i på sitet

http://www.webmasterforum.dk/index.php

Problemet er, at denne bjælke har noget afstand til toppen af browservinduet når man ser siden i Firefox. I Explorer er der ikke nogen problemer. Hvad kan jeg gøre?

URL'en for CSS-filen er:

http://www.webmasterforum.dk/style/Oxygen.css
Avatar billede thesurfer Nybegynder
29. august 2006 - 22:25 #1
Du kan altid prøve med:

html,body
{
height:100%;
margin:0px;
padding:0px;
}

Det plejer at løse mange problemer..
Avatar billede sarcar Praktikant
29. august 2006 - 22:53 #2
Det har jeg desværre allerede prøvet uden at det hjælper. Men tak for forslaget.
Avatar billede mclemens Nybegynder
30. august 2006 - 02:18 #3
ret i css:

#punwrap {margin:12px 20px}
-> #punwrap {padding:12px 20px;clear:both;}
Avatar billede mclemens Nybegynder
30. august 2006 - 02:25 #4
Jeg kan dog bedst lide denne:
#punwrap {margin:0px 10px 15px 10px;clear:both;}
... men sådan ser den jo ikke ud i IE p.t. ...
Avatar billede mclemens Nybegynder
30. august 2006 - 02:29 #5
(pas på ikke at sætte top margin på - det er den der
"kikser" her... så er det den padding-top istedet ...)
Avatar billede sarcar Praktikant
30. august 2006 - 11:39 #6
Mange tak for svaret som jeg glæder mig til at afprøve når jeg kommer hjem. Kommer dog først hjem imorgen, men vil melde tilbage når jeg har afprøvet svarene.

Knut
Avatar billede sarcar Praktikant
02. september 2006 - 02:06 #7
Det virker. Mange tak for hjælpen. Skal nok til at hustere lidt ydereligere da jeg egentlig ønsker at bjælken ser noget anderledes ud, men nu er jeg da kommet ind på hvor der skal drejes.

Netsurfer: Jeg vil også gerne give points for dit råd, som jeg helt sikkert også vil komme til at bruge. Hvis du er interesseret, så læg et svar.
Avatar billede mclemens Nybegynder
02. september 2006 - 10:14 #8
Avatar billede mclemens Nybegynder
02. september 2006 - 11:05 #9
Og tak for point :)
Avatar billede sarcar Praktikant
02. september 2006 - 11:42 #10
Forstår ikke helt? Er det forkert af mig at tilbyde point?
Avatar billede mclemens Nybegynder
02. september 2006 - 11:54 #11
Nej, ikke spor :o) Men, da du har givet mig alle pointene ved at lukke tråden, kan du ikke fordele point imellem thesurfer og mig ... Ved ikke om du ville have oprettet et ekstra spørgsmål med point til thesurfer istedet for at fordele de 60 ? (kan godt lukke den anden tråd hvis det er tilfældet ... ) ... Hvis det var fordi at du ville give mig 60 og thesurfer en bid - så kunne man udvide pointene i en tråd under funktioner så længe man ikke har lukket / fordelt point ... og så fordele pointene når alle har lagt et svar eller skrevet ja / nej til point ...
Avatar billede sarcar Praktikant
02. september 2006 - 13:44 #12
Okay, så er jeg med. Troede egenlig at man selv kunne bestemme de point man vil fordele. Men jeg lader da lige den anden stå lidt i fald the surfer vil benytte sig af det:-)
Avatar billede thesurfer Nybegynder
02. september 2006 - 15:43 #13
sarcar> Man tildele points til de nuværende svar.
Dvs, hvis 2 eller flere bruger skal have points, skal de alle lægge et svar.
Hvis alle brugere skal have lige store dele af pointsne, skal du bare markere dem alle sammen i boksen til venstre (dukker op når der lægges svar).
Hvis du f.eks. ville have giver mclemens 40 points og mig 20 points, skulle du klikke på avanceret pointsfordeling (eller hvad linket nu hedder)..

mclemens> Du har allerede oprettet spørgsmålet, så jeg smider bare et svar.. :-)
20 points er fint.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester