Er der mon nogen som kan beskrive hvordan man låser for flere bruge på samme asp-side. Mit logonsystem tjekker om password er ok i accesbasen. men der er flere som kan logge ind med samme password og bruger. Kan man indsætte kode så systemet redirekter til en anden side hvis nogen allerede har logget ind. Jeg vil kun have en bruger ad gangen.
Snakker vi EN bruger totalt online, så f.eks Søren og Benny ikke kan være på samtidig, selv om de har forskellig user/pass?? For så er Application det du skal bruge.
Det skal lige bemærkes at det absolut ikke er nødvendigt at bruge global.asa til at styre application. Det kan sagtens klares fra almindelig ASP.
Application er lidt det samme som session, men du har kun EN pr site, og alle kan læse/skrive i den. Lav f.eks 2 sider: side1.asp <% Application("test") = "Hej med dig" %>
Er side1 først kørt, ser ALLE brugere "Hej med dig" på side 2. Det er altså en slags global variabel.
Fordi alle kan skrive til application, kan der opstå problemer hvis 2 bruger skriver samtidig. Derfår har vi Lock og Unlock til at sikre det. Skal du skrive til en application, er det en meget god ide at smide de omkring.
Application.Lock Application("test") = "Hej med dig" Application.Unlock
Den er aktiv fra første bruger kommer på til sidste bruger går af. Så på en måde følger den sessions. Eller sagt på en anden måde: "Så længe der er bare EN session er aplication også tilstede".
så iøvrigt lige nu, at jeg lagde et svar her??? det beklager jeg - det må være en bug på eksperten ;)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.