Avatar billede tuidoi Nybegynder
17. september 2006 - 16:03 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Repair Windows XP hvordan?

Hej
Mit problem er når jeg starter min computer op kommer den med fejlmeddelsen: System32/config/system fil slettet eller beskadiget, kan ikke starte WindowsXP. (jeg kan slet ikke komme ind i windows overhovedet, så har ingen mulighed for at reparere derfra) også fortæller den, at jeg kan reparere ved at sætte min windows CD i og trykke 'r' for repair, men problemet er bare at når jeg booter min XP-CD så får jeg ikke denne valgmulighed, men kun ENTER for at installere windows (gør jeg dette kommer jeg videre hvor der står at det ikke anbefales at installere to styresystemer oven i hinanden da det muligvis vil medføre at det ene ikke fungerer korrekt, så kan jeg vælge mellem at trykke T og gøre det eller gå tilbage), O for at oprette ny partion og L for at slette den allerede eksisterende partion.

forvirret?. jeg mener hvordan reparerer jeg windows XP når jeg ikke får muligheden via XP-CD'en?


mvh Tui
Avatar billede vejmand Juniormester
17. september 2006 - 16:08 #1
Ved ikke om dette hjælper dig?
http://www.hcma.dk/tips1to10.htm#no4
Avatar billede haverslev Novice
17. september 2006 - 16:11 #2
Jeg har selv prøvet dette og det endte ikke godt:
http://www.eksperten.dk/spm/628550

Men prøv om du kan udføre det mere korrekt således:
Smid din XP cd i drevet og boot op på den, i første skærmbillede "Velkommen til Installation", trykker du på F10 eller tryk på ” R ” for at reparere.
Når Windows Genoprettelseskonsollen er startet, får du vist følgende meddelelse:
Microsoft Windows(R) Genoprettelseskonsol

Genoprettelseskonsol indeholder funktioner til systemreparation og -genoprettelse.
Skriv EXIT for at afslutte Genoprettelseskonsol, og genstart computeren.

1: C:\WINDOWS
(Hvis den spørger efter admin.kode og du ikke bruger nogen, så tryk blot på Enter)

Hvilken Windows-installation vil du logge på:  1                (+tryk på ENTER )
Efter : <C:\WINDOWS >    Skriver du:  chkdsk c: /p /r    (+tryk på ENTER ) 
Når den er færdig med at scanne, skriv: Exit + enter
Avatar billede tuidoi Nybegynder
17. september 2006 - 16:21 #3
vejmand - desværre, det mærkelige ved mit problem er at jeg ikke har muligheden for at trykke 'r' for repair...

haverslev - jeg vil lige prøve din så skriver jeg tilbage
Avatar billede Slettet bruger
17. september 2006 - 16:22 #4
Avatar billede Slettet bruger
17. september 2006 - 16:26 #5
Hvis du "haverslevs" metode heller ikke giver bonus så ignorer advarslen og lav en parallel installation - se evt. http://www.eksperten.dk/spm/732506
Avatar billede tuidoi Nybegynder
17. september 2006 - 16:39 #6
haverslev - der er ingen mulighed for at trykke F10 eller R, desværre..
Avatar billede Slettet bruger
17. september 2006 - 17:04 #7
Hvis du ikke får muligheden for at trykke R skyldes det at dit system er så corrupt at installationen slet ikke opfatter det som et system, jeg tror ikke du har andre udveje end 17/09-2006 16:26:34
Avatar billede Slettet bruger
24. september 2006 - 17:24 #8
RESPONS??
Avatar billede haverslev Novice
27. september 2006 - 21:30 #9
Kan der lukkes her ?? - og endte det i nyinstall ??
Avatar billede Slettet bruger
20. oktober 2006 - 22:04 #10
RESPONS
Avatar billede tuidoi Nybegynder
05. november 2006 - 22:38 #11
Ingen af delene virkede aner ikk hvorfor :-s anyway jeg fik en ven til at kigge på det og han ordnede det vidst ved hjælp af en tredjepartsdriver.. men ellers tak!
undskyld det sene svar.. havde simpelthen glemt alt om det.
Avatar billede haverslev Novice
06. november 2006 - 07:53 #12
Jeg vil da gerne vide havd det er for en "tredjepartsdriver" der skulle til, for at udbedre den fejl.
Har nemlig aldrig fundet andet løsning end en nyinstall.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester