Avatar billede brian0905 Nybegynder
20. september 2006 - 14:24 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Liniestykker i diagram-program

Jeg er ved at bygge et program til at tegne forskellige diagrammer i. Ideen er at man dragger en "kasse" ind i arbejdsområdet og herefter kan man forbinde de forskellige kasser med en linie. Det virker også fint, det bliver bare hurtigt uoverskueligt at se alle de linier, så jeg vil gerne give brugeren mulighed for at kunne styre hvordan linierne tegnes, dragge midt på en linie så linien nu i princippet danner en vinkel og igen hvor hvert enkelt "liniestykke" den består af. Jeg er dog helt blank på hvordan man kommer i gang med det og hvordan angrebsvinklen er, altså principperne i dette.

På forhånd tak.

/B
Avatar billede prec Nybegynder
21. september 2006 - 13:16 #1
Jeg lytter lige med her.
Avatar billede brian0905 Nybegynder
24. november 2006 - 13:32 #2
Lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester