Avatar billede krukken Mester
24. september 2006 - 21:26 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Forskel på to collections

Jeg har brug for at finde forskellene mellem to collections. Om det er en ArrayList, array eller lignende er fuldstændig lige meget. Det skal bare være så hurgtigt som muligt. Er der ikke en type som har en indbygget type der kan det?

P.S Forskellen skal også returneres i en collection
Avatar billede capn Nybegynder
24. september 2006 - 21:44 #1
Når du siger forskellen hvad mener du så? De elementer som er i den ene collection, men ikke i den anden?
Avatar billede krukken Mester
24. september 2006 - 22:26 #2
præcist.
Avatar billede arne_v Ekspert
25. september 2006 - 01:02 #3
hvad vil du have ud af (1,2,3,4,5) sammenlignet med (2,3,5,6,1) ?
Avatar billede krukken Mester
25. september 2006 - 15:03 #4
jeps - også have forskellen - altså 4 i dit eksempel:-)

Men det jeg leder efter er en collection der har en indbygget funktion til det. Jeg kan nemlig godt finde ud af at sige foreach og ligge elementer om i et andet collection, så det er ikke det jeg spørger om:-)
Avatar billede capn Nybegynder
25. september 2006 - 16:19 #5
Husk at du kun kan gøre det med simple datatyper. Hvis elementerne er instanser af en eller anden speciel klasse er du nødt til at lave noget deep compare hvor man sammenligner de enkelte underfelter.

Ang en collection som har det indbygget vil jeg foreslå at du selv skriver en ny klasse baseret på en .net klasse (ved hjælp af simpel arv). Jeg er desværre ikke så god til c# syntaks, men i Java hedder keywordet extends og i vb.net hedder det bare inherits.
Avatar billede krukken Mester
01. november 2006 - 11:23 #6
Jeg fik ikke svar på det jeg spurgte om - men et forslag til hvordan man kunne lave det.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester