Avatar billede hedemann Nybegynder
25. september 2006 - 23:46 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Hvad er med i opstarten af XP

Hej

Findes der et program der kan fortælle hvilke programmer/servicer der starter op sammen med XP - Jeg kender godt til MSConfig, så det er ikke den jeg er ude efter. Men jeg kunne godt tænke mig at program der danne en log over programmer og service ... således at man evt. kan finde ud hvad der er der gør opstarten langsom. F.eks. hvorfor kommer min net forbindelse først 1-2 minutter efter at alt andet osv.
Avatar billede christiansenbo Nybegynder
25. september 2006 - 23:54 #1
tuneup utilities kan gøre det.
Hent trial her: http://www.tune-up.com/download/tu2006/?noeml=1&source=lp_tu2006_4
Avatar billede christiansenbo Nybegynder
25. september 2006 - 23:55 #2
Den ligger også indbygget i win, men kan ikke lige huske hvor...
Avatar billede gratis Nybegynder
26. september 2006 - 04:35 #3
Avatar billede nva Praktikant
26. september 2006 - 07:55 #4
Du kan se alt med denne Autoruns http://www.sysinternals.com/Utilities/Autoruns.html
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester