Avatar billede human Nybegynder
04. oktober 2006 - 16:09 Der er 15 kommentarer og
1 løsning

spg's ang skift fra win til linux

Hejsa

For at par år siden prøvede jeg at lege lidt med linux. Jeg var igennem en hel masse forskellige distros, og jeg fandt ud af, at jeg bedst kunne lide debian.

Nu kunne jeg så godt tænke mig at prøve linux igen, da jeg ikke spiller PC spil mere. Men jeg har et par spørgsmål.

Jeg har kigget på Ubuntu, fordi jeg har hørt det minder lidt om debian. er der nogen som kan linke til en god guide/toturial til at komme godt igang med ubuntu?

I Ubuntu, er der et lign. system til Debians apt-get?

Kan jeg installere programmer på min Pocket PC (med OS WM 2003SE)?

Hvilke programmer kan i anbefale til at se DVD'er og andre video formater med. Men også en musik afspiller (mp3).

Kan jeg lave netværk mellem en windows pc og ubuntu?

Hvilket filsystem skal jeg vælge?
Avatar billede Slettet bruger
04. oktober 2006 - 17:56 #1
Ubuntu bygger på Debian, så der er mange ligheder.

Ubuntu bruger apt-get og der er også mulighed for at bruge en grafisk front end, fx synaptic.

Link: http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapper

Med Automatix vil du meget let kunne installere alle de ting der lige mangler: http://www.getautomatix.com/

Du kan lave netværk via Samba.

Hvis du bare skal lave en almindelig hjemme-pc, er det nok ikke så afgørende, hvilket filsystem du vælger.

Bemærk, at du kan vælge mellem to forskellige installationsmuligheder. http://www.klid.dk/homeftp/ubuntu-cd/6.06/
Desktop-versionen er en live-cd, der også kan installeres. Meget simpel at bruge. Hvis du gerne vil have lidt mere kontrol med installationsprocessen, kan du vælge Alternate-versionen, som minder lidt mere om en almindelig Debian-installation.

Du kan se DVD'er med fx XINE eller Kaffeine og høre musik med Amarok.
Avatar billede Slettet bruger
04. oktober 2006 - 19:13 #2
Det her indlæg skal ikke ses som en kommentar til tråden men som et spørgsmål til "palau" eller andre der måtte kende til Ubuntu
Er det muligt uden nogle kunstindgreb overhovedet at se DVD med de to omtalte programmer hvis man kører Ubuntu? jeg spørger fordi, under SuSe er det lidt af et detektivarbejde at få de rigtige filer fundet
Avatar billede Slettet bruger
04. oktober 2006 - 19:39 #3
@helgec
Nu er "kunstgreb" jo et vidt begreb. Jeg ved faktisk ikke om det er muligt med en helt "rå" installation, da jeg altid bare installerer og kører Automatix i forlængelse af (K)Ubuntu-installationen. Men så er det til gengæld også pære-let. Hvis du råder over en Ubuntu-installationen, skulle du tage og give Automatix en prøvetur. Måske skulle jeg lige sige, at Automatix bare er et script med en gui der ændrer ens sources.list til at indeholde nogle andre repositories, hvorfra den automatisk henter de pakker man "hakker" af på listen i gui'en. Blandt pakkerne er blandt andet codecs, fonte, java, Nvidia, Adobe, mm.
Avatar billede human Nybegynder
04. oktober 2006 - 19:45 #4
Når ja. Det minder mig lige om jeg har et spg. mere. Jeg har et Nvdia GF 7800GT, er det svært at installere? Det samme med mit lydkort, som er et Creative audigy 2.
Avatar billede human Nybegynder
04. oktober 2006 - 19:46 #5
Og dette spg står stadig:
Kan jeg installere programmer på min Pocket PC (med OS WM 2003SE)?
Avatar billede Slettet bruger
04. oktober 2006 - 20:05 #6
Nvidia-drivere er ikke noget problem. Især ikke hvis man læser de links jeg allerede har givet dig :-)
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapper#How_to_install_Graphics_Driver_.28NVIDIA.29

Jeg har aldrig haft problemer med lydkort, men du kan da selv lige google lidt.

PocketPc: aner det ikke.
Avatar billede human Nybegynder
04. oktober 2006 - 22:12 #7
Hvad vil du anbefale af gnome, kde og hvad der eller er derude?
Avatar billede Slettet bruger
04. oktober 2006 - 22:37 #8
Hvis din maskine ikke er alt for gammel, vil jeg anbefale Gnome eller KDE. Personligt kan jeg bedst lide Gnome, da den virker langt mere overskuelig. Desværre tror jeg KDE vinder i det lange løb, da folkene bag forekommer mig at være lidt mere fremme i skoene.

Ellers findes der også en version af Ubuntu der hedder Xubuntu der anvender XFCE som desktop, og den er beregnet på ældre hardware.
Avatar billede human Nybegynder
04. oktober 2006 - 22:53 #9
Min computer er regeligt hurtig til det. Kan jeg godt experimentere lidt med både gnome og KDE? Altså skifte lidt frem om tilbage, for at se hva der passer mig bedst?
Avatar billede human Nybegynder
04. oktober 2006 - 23:06 #10
Jeg kan se at man ikke kan få Bitcomet til linux. Hvad kan du anbefale af torrent klienter? (ikke azureus)
Avatar billede langbein Nybegynder
05. oktober 2006 - 02:00 #11
Helgec -> Har testet så mange distroer at det kan være jeg blander kortene, men jeg mener å huske at Ubunto kjørte filmframvisning på DVD ganske problemfritt.

En annen distro som jeg synes har blitt enormet bra er ellers FreeBSD. Den er ganske tungvint å installere i sin originalutgave, men det finnes en Light versjon som heter PCBSD. Her kommer alt på plass ganske av seg selv og den kjører DVD mm uten problem.

PCBSD vil så langt bare kjøre med KDE hos meg. FreeBSD kjører med Gnome.

Tror nesten FreeBSD 6.1 må være den beste ix eller ux jeg har prøvd noen gang :-)
Avatar billede human Nybegynder
05. oktober 2006 - 04:12 #12
tak for det, læg et svar.
Avatar billede Slettet bruger
05. oktober 2006 - 18:52 #13
Du kan godt først installere Ubuntu med Gnome og så senere installere KDE. Du kan også bare installere Kubuntu. Der findes flere tutorials på nettet om hvordan man installerer KDE på Ubuntu. Der findes flere torrent klienter til Linux, men jeg kender ingen af dem godt nok til at kunne komme med nogen anbefalinger. Men du kan jo bare prøve dig frem.

Jeg skal ikke have points.
Avatar billede Slettet bruger
05. oktober 2006 - 19:02 #14
Og hvis din disk er stor nok kan du bare installere 3-4 forskellige distroer og så vælge ved boot - SWAP og /HOME partition kan være fælles for alle distroerne

For li`som at runde det der DVD spørgsmål af - det jeg tænker på er altså at afspille et proffessionel DVD film i f.eks. "kaffeine" jeg anede ikke det var så problemfrit i andre distroer, jeg kender mest SuSe
Avatar billede Slettet bruger
05. oktober 2006 - 19:13 #15
@helgec: Jeg kender ikke meget til SUSE, da jeg får spat af YAST (beklager). Men det der med at afspille DVD er faktisk ret let i de fleste distroer som fx Fedora, Blag, (k)Ubuntu, og sikkert mange flere.
Avatar billede human Nybegynder
10. oktober 2006 - 13:31 #16
Tak for alle svarene =)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester