06. oktober 2006 - 00:12Der er
10 kommentarer og 2 løsninger
Er laser printere (de billige) bedre end inkjet?
Her tænker jeg på om de er bedre til at fungre optimal med hensyn til udskrifts kvalitet. Grunden til jeg spørger er at jeg har en hp photosmart som laver striber igen, og blækpatronen er ca. 4 måneder gammel og jeg syntes altid at der er et f****** bøvl med de blækpatroner, vil man kunne undgå det bøvl hvis man køber en laser printer, for en laser den kan vel ikke tørre ind ligesom en alm. blækpatron, eller hvad?
Lasere er langt bedre til tekst og grafik, laserprint kan ikke tværes ud. Nyere blækprintere er også rimelige vandfaste, men ikke i samme grad. Det er trods alt stadig blæk. Laser brænder pulver fast på papiret. En laser bliver i princippet aldrig "træt" med hensyn til tilstoppelse. Kun støv og fugt kan drille lidt.
Hvad angår billeder, er der nogle laserprintere der lever op til rimelig gode inkjet farveprintere. Jeg har selv en Epson Aculaser C1100 med netkort som jeg er virkelig glad for.
Alle laserprintere er bygget til at holde bedre end inkjet printere. På både inkjet og lasere er der angivet et tal for hvad der anbefales som max sider pr måned. For en inkjet er det typisk 1.000-5.000 sider/md. For lasere fra 25.000-200.000 sider.
En laser er betydelig mere ligeglad med det papir du putter i, blot du ikke putter glossypapir i. Det er bandlyst. Lasere kan som regel også tage kraftigere papir.
Til lasere kan tilvælges duplex, ekstra bakke(r), mere ram på næsten alle maskiner.
Og hvis jeg ikke fik det forklaret godt nok, kan en laser i princippet stå stille i årevis, sættes til, og printe som havde du lige brugt den. Dog er det selvfølgelig en god ide at købe en hætte til, hvis der går lang tid mellem brugen af den. Mest på grund af støv.
Det negative ved lasere: Dyre i indkøb, dyre i reparation. Det positive: Billige i drift, altid god udskrift, tonere holder meget længere.
Lasere skal bruge mere tid på opvarmning, nogle lasere larmer længe efter print, min går med det samme i dvale.
jo jeg ville selv vælge en laser (selv 2 en sort/hvis og en pokkers fysisk stor farve) men det kommer an på hvad du printer ud mest (er det tekst, er det billeder, eller ?)
til bilelder er laser printere i den alm klasse ikke det bedste valg, er det kun tekst man udskriver er laser det eneste fornuftige valg (pga de kan holde til at printe meget mere som akyhne også skriver)
Jeg vil gerne kunne udskrive billeder ud, i nogenlunde kvalitet hvis det kan lade sig gøre, men jeg vil på den anden side heller ikke ofre en bondegård på det, jeg havde tænkt på give mellem ca. 2000-3oookr. Kan man få noget i den prisklasse der dur?
>akyhne Jep, jeg er meget tilfreds :-) I må undskylde ventetiden, jeg har haft forrygende travlt her den sidste uges tid. Jeg købte en HP Color LaserJet 1600 som jeg p.t. er meget glad for. Den udskriver nogle utrolig klare farver, endda på alm. papir. Teksten står meget klarer med laser end med inkjet, det var ellers en ting jeg slet ikke havde tænkt på før jeg købte min laserjet. Så hvis jeg ikke får nogle problmer med den, så tror jeg godtnok ikke at 10 vilde heste kan få mig til at bruge inkjet igen ;-) Tak for hjælpen :-)
Ok, og tillykke med printeren. Går heller aldrig tilbage til blæk :o)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.