Altså - hvis man kalder siden som "side.php" inkluderer den default.inc.php. Og hvis man kalder siden som "side.php?page=produkter", inkluderer den produkter.inc.php.
Ja, det er bare at smide stien foran som madeindk viser.
Du skal være opmærksom på at Server.Execute ikke fungerer som en include i traditionel forstand, men snarere som et funktionskald der returnerer til siden efter endt udførsel. Du kan derfor ikke erklære globale variable i et script som udføres med Server.Execute og derefter referere disse f.eks. den side som kalder scriptet (hvilket du kan med include-direktivet). Scripts der udføres med Server.Execute kan dog caches mere effektivt af serveren end filer der indlæses med include-direktivet. Desuden bliver koden mere modulariseret, hvis du kan få din arkitektur strikket sammen så den kører med Server.Execute (og Server.Transfer), hvilket ofte gør din applikation lettere at vedligeholde, da du kun skal tage stilling til en asp-fil ad gangen og ikke en hel masse filer som er inkluderet i en stor (givetvis) rodet bunke... :)
NB: include-direktivet er naturligvis en af følgende varianter, som skal stå i HTML-sektionen af dine asp-sider:
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.