18. oktober 2006 - 12:59Der er
3 kommentarer og 1 løsning
variabler i web
Hvordan får jeg værdien af variabler med til nye sider?
Jeg har på min side nogle <TD> som via javascript fungerer som buttons. Et js doSelect fungerer som OnClick for disse. I denne doSelect sætter jeg værdien af en variabel inden jeg kalder document.location = "something.aspx"
Det er så meningen at jeg vil læse denne værdi i C# server side, i OnLoad(). Men variablen er tom.
Er der en måde jeg kan kaste disse værdier videre, så jeg kan fange dem i C#???
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Variablen bliver "glemt" idet du navigerer til en ny side. Du kan gøre flere ting... men jeg ville overføre den til din nye side ved at smide den som parameter. Fx navigering til something.aspx?minvariabel=34
På den side du navigerer til henter du så tallet 34 ved i Page_Load at gøre således: string minvariabel = Request.QueryString["minvariabel"];
Helt fint. for at dele point skal jeg bare smide et svar så kan du vælge os begge og trykke accepter.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.