Avatar billede kurdo Novice
20. oktober 2006 - 18:23 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Kører program i linux?

Hej. jeg har selv windows. men jeg har en ven der har linux og han har en server derhjemme, hvor han har givet mig en bruge på sin server så jeg kan login og har retigheder til flere forskellig ting. jeg bruger sftp. jeghar uploadet et program. jeg bruge filezilla til at uploade. jeg bruge putty til at bruge serveren og kører ting på osv. men hvad hedder kommandoen til at køre program med? der må være en kommand hvor man skriver run filenavn.exe så kører den det. men jeg kender det ikke, og jeg er os nye til linux. håber i kan hjælp.

/Ali
Avatar billede leif Seniormester
20. oktober 2006 - 18:30 #1
:)

Næsten, nu kan du ikke køre Windows programmer på en Linux, men når du står i biblioteket med filen så skriv ./filnavn
Avatar billede kurdo Novice
20. oktober 2006 - 18:35 #2
Hmm underligt. jeg har fået et fil der hedder compile.exe som burder virker på alle systemer. hehe. men ok. tak for hurtig svar: D
Avatar billede kurdo Novice
20. oktober 2006 - 18:37 #3
Hvordan giver jeg point? vis du overhovedet vil have`? hehe. :D du har kun skrevet kommentar. skriv igen som svar så du få point. :D
Avatar billede leif Seniormester
20. oktober 2006 - 18:38 #4
Hvad skulle den fil gøre ?
Avatar billede leif Seniormester
20. oktober 2006 - 18:38 #5
Jeg ønsker ingen point
Avatar billede kurdo Novice
20. oktober 2006 - 18:55 #6
Hehe.- jeg fandt ud af det. den skulle compile nogle andre fil. den hed compile.sh istedet for exe. hehe. mange tak. :D
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester