synes du det lyder bedre at skrive, du skal være koblet på ? (i mine øre lyder det forfærdeligt, og kom jeg til sådan en side, ville jeg tænke, jøsses da, lad mig komme væk ;) )
Hvis jeg søger på Google efter "Logget ind" får jeg 1.730.000 forslag! Måske du synes det lyder forkert, men mon ikke det efterhånden er det udtryk der normalt bruges? :-)
Men, at være 'tilmeldt' er bare ikke det samme somme at være 'logget ind'. Jeg kan godt være tilmeldt Audi-klubben, hvilket jeg også er - men, det er ikke sikkert jeg er logget ind på siden. At være 'logget ind' er så indgroet og eksakt et begreb at det i mine øjne forvirrer mere, hvis man prøver at beskrive det med andre danske ord.
Har vanskeligt ved at forholde mig til angsten for at benytte nydanske udtryk. Det danske sprog vil eksistere, så længe vi danskere ønsker det, også selv om vi hvert år føjer nye (fx engelske) ord til vores sprog. Det består i forvejen af en lang række ord hentet fra diverse sprog. Tænker på om du, henninghabor, ikke ønsker andre en god weekend, når du går hjem fra job fredag? Eller du siger måske, kan I have en god ugeende? ups ... ende er jo også hentet, så hvad med ugeafslutning istedet måske?
larsholmgaard_dk>>Min overvejelser ligger i om logged in faktisk er korrekt engelsk eller om det bare er et udtryk vi danskere bare bruger i mangel af bedre. :)
bob-bob1>>Jeg har ingen problemer med at bruge engelske udtryk i hverdagen. Men søger man logget ind på ordbogen.com, kan jeg ikke se at det resulterer i noget. :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.