Avatar billede bpraem Nybegynder
24. oktober 2006 - 21:27 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Surround sound

Hej Eksperter,

Jeg kunne godt tænke mig at få surround på PC'en til spil og film. Som det er nu er min surround forstærker tilsluttet PC'en gennem SPDIF stikket i PC'en til en Coax indgang på forstærkeren. Der kommer også fin lyd ud af front center og bas, min ingen lyd i baghøjtalerne. Skal jeg have mig et nyt lydkort? I givet fald hvilket? Jeg gider ikke kaste mange penge efter det.

Nogen gode idéer ?

Bpraem
Avatar billede cyberspace Nybegynder
25. oktober 2006 - 14:43 #1
Har ikke den store erfaring med surround. Men fik lige en tanke prøv at checke indstillingerne for højtalere - der er 2 typer surround 5.1 og 7.1 måske har du instillet til forket (det har noget med antallet af højtale at gøre 5 eller 7)

de kunne også være "brændt af"

Nå held og lykke
Avatar billede cyberspace Nybegynder
25. oktober 2006 - 14:45 #2
chek om du evt. er kommet til at vælge mute for de 2 højtalere.
Avatar billede bpraem Nybegynder
25. oktober 2006 - 20:23 #3
Det er ikke det.... Der kommer en lille smule lyd sammen med fronthøjtalerne men ikke alene !
Avatar billede bpraem Nybegynder
29. oktober 2006 - 17:33 #4
Fandt selv ud af det... spdif udgangen understøtter kun 2 kanaler.... Men tak for hjælpen.

/Bpraem
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester