28. oktober 2006 - 15:32Der er
10 kommentarer og 1 løsning
XP lan væk
Jeg har lige geninstalleret win XP med SP 2 dansk på en computer.
den har ikke forbindelse til nettet.
Før installationen var både den trådløse, samt LAN forbindelsen inde i netværksindstillinger, men nu er de begge væk - men når jeg sætter lankabelet i, kan jeg se at stikket begynder at lyse
1) Umiddelbart efter installationen spurgte den om jeg ville aktivere windows, og jeg valgte nej, spørg mig senere, jeg har 22 dage til at gøre det i.
Det er en orginal windows.
Er det grunden til at jeg ikke ser nogle forbindelser inde i netværksforbindelser?
Nej, du mangler formentlig bare at installere dine drivere til netkortene. Kig i enhedshåndtering. Er der nogle enheder med udråbstegn ud for? Hvis ja, så installer driverne til dem.
Jeg har godt set at et par af dem er gule, men da jeg ikke har dem på CD, eller kan se hvad de hedder, når jeg klikker på egenskaber, har jeg overvejet om det nemmeste for mig er at købe et plug and play netkort, for dermed at skabe en forbindelse til nettet, for siden at opdatere?
Det er ok, men så lad os finde nogle drivere så du kan komme op og køre.
Gør følgende: Start -> Kør, skriv msinfo32 og tryk enter Gå til Komponenter og så Enheder med problemer.
Nu har hver enkelt enhed så et VENDOR ID og et DEVICE ID. Symboliseret som VEN_xxxx&DEV_xxxx. Hvis du giver mig de id numre, så kan jeg finde drivere til dig. Gør dig umage, de skal være helt korrekte.
Ja det er det. Den er ikke mere end et halvt år gammel.
Jeg sidder ikke ved den lige, men skal ud og kikke på den igen om et par dage. I første omgang, vil jeg primært høre om, hvorvidt jeg ikke kan skabe forbindelsen ved at installeret et plug and play lankort.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.