Avatar billede esve Nybegynder
29. oktober 2006 - 17:09 Der er 3 kommentarer

Tv-tuner

Har købt en HAUPPAUGE OEM WinTV-HVR-1100 -MCE - PAL hos Pc lageret , der var ingen ting med , kun kortet , min computer siger den mangler / kan ikke finde software til den !! Nogen der ved hvor jeg kan finde det på nettet , eller burde der have været en cd med ?? og burde der ikke også have været en fjernbetjening med også ??
Avatar billede mrmox2 Nybegynder
29. oktober 2006 - 20:12 #1
det er jo OEM, og derfor har du nok fået det til en rimelig pris, men uden nogen særlig programpakke.
jeg købte også et hauppage kort og hentede det på deres hjemmeside (WinTV-PVR-150) men det du nævner har de ikke downloads til ( i hvert fald ikke endnu). wintv2000 til hvr-1100 ligner den til pvr-150
som sagt så er du nok ikke blevet snydt da det er OEM, men kan gøre brug af din returret måske hvis du vil have et andet. om der skulle fjernbetjening til, det lyder da rimeligt, hvad stod der på pc lagerets hjemmeside?
Avatar billede kenp Novice
29. oktober 2006 - 20:16 #2
Avatar billede theprofessor Nybegynder
30. oktober 2006 - 17:17 #3
det virker mærkelig, at du ikke har fået hverken manual eller CD, så jeg vill klage!!
Du kan evtl. kontakte forbrugerstyrelsen....

Du kan naturligvis downloade drivere, osv. fra Hauppages web-site, og læse manuelen online der, men hvis du ikke har prøvet det før, skal du nok få en ven til at hjælpe dig. Du skal først:
--indstille kortet til den danske TV-standard(der er mere ene 1 PAL !!!)
--scanne for ledige kanaler (via kabeltv eller stueantennae
--save din indstilling på HD

good luck!!
--
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester