06. november 2006 - 09:22Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Afstandstaster der kan måle tykkelsen på et stykke papir
Er der nogen der kender til en laser eller ultralyds afstandstaster der har en præcision der kan måle tykkelsen på et stykke papir. Den skal kan måle et stykke papir, således at man efterfølgende kan estimere hvor mange der kan ligges oven på hinanden for at lave en bunke på 20 cm. Et link og evt. personlig erfaring med produktet præmieres.
Skal det være laser/ultralyd ? Der findes apparater til måling af fx. laktykkelse på biler, mon det kan bruges ? - måling sker vistnok v.hj.af magnetisk induktion. V.h. Richard
Jeg tror ikke magnetisk induktion kan bruges til at måle papirtykkelse med, jeg tror iøvrigt det vil være en dyrere løsning, men jeg er åben for forslag. Og det er muligt det kan bruges.
Det er lidt 'skyggeboksning' - dit spørgsmål: Afstandstaster der kan måle tykkelsen på et stykke papir, lyder jo ret simpel, men måske rummer det mere end 'som så'. Skal du måle en enkel gang, mange gange eller kontinuert på passerende bane ? Jeg forestiller mig,at man lægger papiret på en metal(jern)-plade og holder måleren på - og altså måler den afstand, papiret udgør. Jeg kenAfstandstaster der kan måle tykkelsen på et stykke papir der ikke prisen - men 1 ell. få målinger kunne man måske få klaret hos en autolakerer. (Man kan jo også få en rimelig god måling ved at måle tykkelsen af fx. 10 lag med mikrometer-skrue.)
Rettelse: Det er lidt 'skyggeboksning' - dit spørgsmål: Afstandstaster der kan måle tykkelsen på et stykke papir, lyder jo ret simpel, men måske rummer det mere end 'som så'. Skal du måle en enkel gang, mange gange eller kontinuert på passerende bane ? Jeg forestiller mig,at man lægger papiret på en metal(jern)-plade og holder måleren på - og altså måler den afstand, papiret udgør. Jeg der ikke prisen - men 1 ell. få målinger kunne man måske få klaret hos en autolakerer. (Man kan jo også få en rimelig god måling ved at måle tykkelsen af fx. 10 lag med mikrometer-skrue.)
En laser vil nok ikke være løsningen. strukturen i papiret er jo ikke ensartet og du ville få ret forskellige målinger. En mekanisk aftaster vil nok være bedre. Du kan få elektroniske måleure med 1/1000mm nøjagtighed, det burde være nok til et stykke papir. En laser kan man bruge til at måle ret nøjagtigt, det har jeg brugt flere gange, men det har været på hårde stabile overflader. Du kommer nok ikke uden om en mekanisk måling. Desuden, hvis du bruger en laser, så skal du være sikker på at papiret ligger HELT ned til den overflade du bruger som reference. Der kan jo nemt komme lidt luft under.
Hej Rynke.. Jeg er kommet frem til samme resultat, men jeg tror måske laseraftasteren stadig er aktuel, da den kan benyttes til at aftaste afstanden til en mekanisk 'klemme' der holder papiret, dermed kan man beregne papirtykkelsen... Findes der nogle mekaniske aftastere der billigere og med en nogenlunde præcision kan lave den ønskede måling? Ellers tror jeg laseren vil være bedst, jeg mangler dog stadig at finde ud af OM en laser overhovedet kan bruges, og hvilken der ville kunne levere den ønskede præcision.
Problemet jeg skulle løse med dette eksisterer ikke længere... :-) Men da du har lagt dig så godt i selen for at uddele af din viden, vil jeg gerne give dig pointene, kan du ikke lige droppe et svar :-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.