06. november 2006 - 09:50Der er
8 kommentarer og 1 løsning
farver på skærm
En af mine venner har lige pludselig fået et mærkrligt problem med farverne på sin skærm som er en Acer 19 tommer.alt på skærmen bliver mærkeligt grønt og mørkt og det er ikke muligt at justerre farver eller lys.Vi har prøvet at hente den sidste driver til grafigkortet men det har ikke hjulpet.Hvad kan det mon skyldes?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Det kan være at stikke har været faldet ud, eller en "lillebror" har leget, eller "mor" har haft gang i støvsugeren og "forsøgt" at gemme sporene..... Så under alle omstændigheder, prøv at se efter om stikket er med bøjet ben. Ellers må du lige prøve med en anden skærm. Hvis en anden skærm virker men hans nuværende ikke virker, er det skærmen som er defekt.
Nu ved jeg ikke om det er en fladskærm eller CRT Det med farverne kan også skyldes påvirkning af magnetisme. Jeg havder en gang en magnetisk lygte til at stå tæt ved skærmen. Foran på skærmen sidder en knap med den kan man guide sig hen til et omvendt U med en skråstreg igennem. Dette klarer problemet hvis det er dette.
så har jeg løst problemet,det var skærmen der var problemet den er simpelthen stået af.jeg prøvede at tilslutte en anden pc hvis grafikkort var ok og der var problemet også.hvordan med point?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.