Avatar billede bob_z Nybegynder
20. november 2006 - 11:12 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Dual boot af SUSE 10.1 og WinXP

Jeg vil gerne installere SUSE 10.1 for at afprøve det som det styresystem man bruger i det daglige..

Da jeg også ind i mellem spiller HL2 og andre lignene spil, og ikke har indtryk af at disse spil er understøttede i Linuxmiljøet, har jeg også brug for at kunne boote i WinXP ind i mellem.

Så spørgsmålet er hvad det er smartest at installere først.

Går hermed ud fra at begge styresystemer er i stand til at "se" at der allerede er et styresystem når nr. 2 skal installeres, og derfor giver muligheden for at lave partitioneringer osv. Eller er der en helt 3. måde at gøre det på?

Det er forøvrigt en bærbar vi taler om, så forslag med at sætte flere harddiske i computeren er ikke relevante i dette tilfælde, begge styresystemer skal ligge på samme HDD.

Lige et tillægsspørgsmål:
Kan man f.eks lave 3 partitioneringer på harddisken, så de 2 første er de to forskellige styresystemer, og den sidste så er dokumentdrevet som begge systemer kan få adgang til?
Avatar billede karinc Nybegynder
20. november 2006 - 11:53 #1
XP først - XP kan ikke se Linux -
"Kan man f.eks lave 3 partitioneringer på harddisken, så de 2 første er de to forskellige styresystemer, og den sidste så er dokumentdrevet som begge systemer kan få adgang til?"
Ja du skal vælge FAT32
Avatar billede bob_z Nybegynder
20. november 2006 - 13:32 #2
Dejligt.. det prøver jeg så..
Avatar billede bob_z Nybegynder
27. december 2006 - 21:52 #3
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester