Avatar billede anettehansen Nybegynder
24. november 2006 - 19:17 Der er 11 kommentarer og
2 løsninger

Skærmopløsning og point

Hejsa, måske nogle af jer derude kan være mig behjælpelige med to forskellige spørgsmål:

1) Hvilken skærmopløsning vil I mene at størstedelen af internetbrugerne i Danmark bruge? Og hvad med 800x600 - bliver den overhovedet brugt mere?

2) Jeg kan se at jeg har 60 point ude, betyder det er jeg har undladt at give nogen point og i såfald, hvordan kan jeg give dem for jeg har været alle mine tidligere spørgsmål igennem uden at kunne finde én der ikke har fået point...

Hav en dejlig aften,
Anette :)
Avatar billede milter Ekspert
24. november 2006 - 19:22 #1
Hvis du kigger på linket herunder, kan du se, hvor du har point ude:

http://www.eksperten.dk/point.phtml?navn=anettehansen
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
24. november 2006 - 19:22 #2
2) http://www.eksperten.dk/spm/592506 http://www.eksperten.dk/spm/619315

1) Ja, der er stadig udstyr derude med 800x600, men vigtigere er vel nok at man ikke kører sin browser i fuld skærm, så sider bør være rimelige i mindre vinduer.
Avatar billede milter Ekspert
24. november 2006 - 19:28 #4
Iflg. linket herunder er den mest brugte opløsning 1024x768. De siger dog ikke, hvor de har oplysningerne fra, men det lyder rigtigt.

http://www.iak.dk/Disclaimer.aspx
Avatar billede gertp Nybegynder
24. november 2006 - 19:53 #5
ifølge http://www.echoecho.com/ bruger 28% stadig 800x600
Vores webbureau har dog målt det til ca 10 % i danmark ( på deres egne servere)
Avatar billede anettehansen Nybegynder
24. november 2006 - 21:09 #6
Tusind tusind tak for jeres gode svar :) Vil I alle være søde at poste et svar så I kan få jeres velfortjente point!! :P
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
24. november 2006 - 21:10 #7
Ingen point til mig, tak.
Avatar billede anettehansen Nybegynder
24. november 2006 - 21:25 #8
erik> Okay, men stadig mange tak!! Er der nogle andre?
Avatar billede milter Ekspert
24. november 2006 - 22:25 #9
Her kommer så et fra mig :)
Avatar billede gertp Nybegynder
24. november 2006 - 22:26 #10
:)
Avatar billede anettehansen Nybegynder
24. november 2006 - 22:38 #11
Here you go, tak for jeres søde hjælp :)
Avatar billede milter Ekspert
24. november 2006 - 22:49 #12
Velbekom.

Det er sjældent at se nogen, som bekymrer sig om at få lukket spørgsmål/givet point/takket for hjælp som dig, så der ryger lidt karma ind på din konto (hvis du ellers kan bruge det til noget). :)
Avatar billede anettehansen Nybegynder
24. november 2006 - 23:32 #13
milter: Uha :D Hvilken dejlig besked at få her halvt midt om natte, og TUSIND TAK for karma, det er da dejligt at få :) Jeg synes det er vigtigt at jeg takker et menneske hvis han giver sig tid til at hjælpe mig, jeg synes desværre at vi er blevet nogle utaknemmelige nogle som ofte tager ting for givet og det er trist! Jeg har netop lige sagt til min veninde at jeg synes det er imponerende at der sidder sådanne skønne folk som jer derude der bruger deres kostbare tid på at hjælpe andre med deres problemer... og så ganske gratis!! Så det mindste jeg kan gøre er at sige tak og give jer de point som I så fint fortjener :D
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester