Avatar billede nbj1 Praktikant
27. november 2006 - 08:35 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

hvad er mit hostname ?

hostname er der en public og privat hostname ?
er det min servers hostname eller er det min udbyders hostname ?
til dynamisk dns ændring _?????
Avatar billede riversen Nybegynder
29. november 2006 - 14:56 #1
1. Ja, der er et public og private hostname. Private kan du se ved at skrive ipconfig /all i cmd. Public kan du se ved at lave et navneopslag på din eksterne IP-adresse
2. ved ikke hvad du mener
3. her er jeg også lost
Avatar billede nbj1 Praktikant
29. november 2006 - 15:20 #2
hejsa ok ipconfig /all kender jeg og navne opslag giver min udbyder.
det jeg mener det sidste er da jeg har domaine navn men har dynamisk ip, hvad skal bruges ved opdatering tror jeg har fundet udaf det det er min private hostnavn der skal bruges, er bare så trals da opdateringen gør min server falder af nettet med mellemrum da de skifter ip så ofte hernede nu har jeg prøvet dyndns også det hjælpe lidt på det men er ski ik godt ok takker smid et svar for din besvarelse tak
Avatar billede nbj1 Praktikant
25. marts 2007 - 08:12 #3
takker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester