Avatar billede loevgaard Praktikant
29. november 2006 - 19:38 Der er 1 løsning

DataSource i DataGridView

Hejsa!

Min nuværende løsning på at lave et datagridview:
Jeg har en liste af objekter. Den liste bruger jeg som datasource i mit datagridview. Den tager så og bruger de properties objekterne har, som kolonner. Problemet er bare, at det ikke er alle properties jeg vil have som kolonner, og det er måske heller ikke det rigtige navn kolonnerne får.

Har to spørgsmål:
1. Hvis det er muligt, hvordan fikser jeg ovenstående?
2. Hvis det ikke er muligt, hvordan laver man så sådan et datagridview ud fra objekter smartest muligt?
Avatar billede loevgaard Praktikant
29. november 2006 - 20:03 #1
Jeg gjorde bare de columns visible = false og satte noget headerText på, så virkede det som det skulle :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester