Avatar billede mortennorup Nybegynder
22. maj 2001 - 11:55 Der er 12 kommentarer og
2 løsninger

Text + Photoshop 6.0

Jeg har et billede i .gif format med text på og hvid baggrund. Vil gerne bibeholde teksten men skifte baggrunden. Mit problem er, at når jeg deleter baggrunden bliver der en grim hvid kant tilbage omkring teksten. Har prøvet at delete på forskellige baggrunde etc.

Er der noget at gøre ud over manuelt arbejde? :P
Avatar billede milo Nybegynder
22. maj 2001 - 11:57 #1
prøver at tilføje en puter glow effekt på, og så bare vælg samme farve på glow\'en som teksten, og se om det virker :)
Avatar billede mortennorup Nybegynder
22. maj 2001 - 11:57 #2
skulle måske lige sige, at \"baggrunden\" i det her tilfælde, er det jeg kan vælge ud med magic wand...
Avatar billede kaage Nybegynder
22. maj 2001 - 11:58 #3
Har du slået over fra Indexed color ? og lavet laget om til et almindeligt lag. Så det ikke er en background mere ?
Avatar billede kirsten Nybegynder
22. maj 2001 - 11:58 #4
Det er derfor man skal gemme sine layers i psd før man konvertere til gif! ;)
Prøv evt at contract 1 pixel rundt om teksten, det bliver sikkert ikke godt....
Avatar billede mortennorup Nybegynder
22. maj 2001 - 12:04 #5
kaage> ja da

kirsten> har svært ved at se forskel...:P ikke mig der har lavet det!
Avatar billede lem Nybegynder
22. maj 2001 - 12:08 #6
Hvad er opløsningen?
Skriv eller rentegn evt. teksten i illustrator.
Avatar billede kaage Nybegynder
22. maj 2001 - 12:10 #7
Prøv at \"fritlæg\" teksten med polygon lassoen. Det tager lang tid, men er som regl tiden værd. Ellers kan du somme tider med fordel lave en copy af laget og så give det en gang blur, for bedre at kunne tegne buer osv pænt op.
Avatar billede digiartist Nybegynder
22. maj 2001 - 12:16 #8
Hvorfor ikke lave din egen text?
Start fra skratch.Lav tingene i psd/lag, som det er foreslået.
Avatar billede lem Nybegynder
22. maj 2001 - 12:17 #9
Mit forslag hvis du alligevel vil fritlægge teksten er at du skal gøre det i illustrator.
Hvad skal gif\'fen bruges til, net eller print?
Avatar billede prodic Mester
22. maj 2001 - 12:32 #10
Selevt den hvide baggrund med Magic Wand og AntiAliased...virker det så ikke=
Avatar billede mortennorup Nybegynder
22. maj 2001 - 12:34 #11
nix
Avatar billede mortennorup Nybegynder
22. maj 2001 - 12:35 #12
jeg tror jeg benytter mig af lem og kaage\'s løsninger...kaage kan du ikke lave et svar?
Avatar billede kaage Nybegynder
22. maj 2001 - 13:05 #13
Det kan jeg da.... :o)
Avatar billede theartist Nybegynder
22. maj 2001 - 14:06 #14
Til næste gang... Der en ret brugbar funktion i PS der hedder defringe, som er velegnet til den slags, alt efter hvor småt din tekst er kan du med fordel bruge dette værktøj. Det finder du ved at du deleter alt uden om teksten du ikke vil have med, så laver du evt et layer bagved teksten og fylder med den nye baggrundsfarve (for bedre at se resultatet). Så vælger du textlayeret igen går op i layer>>Matting>>defringe... og giver den måske 1-2 i defringe og trykker ok, den vil så finde de farver som skiller sig ud i kanten af layeret og fjerne disse (det der hedder matte).
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester