Avatar billede doodoo Novice
08. december 2006 - 11:45 Der er 15 kommentarer og
1 løsning

Hvad program bliver brugt her

Sad og så en MEGET fancinerende video... men undre mig over hvad det er for et program der bliver brugt.. det er IKKE photoshop.. 100% sikker på det..

http://www.yofun.net/videos/transformationofamodel_content.html
Avatar billede old-faithful Praktikant
08. december 2006 - 11:57 #1
Ah.. "Dove Evolution"-filmen. Jeg har læst et sted at det skulle være Photoshop i Macintosh-udgave, men har ikke selv haft mulighed for at tjekke det.
Avatar billede kringleraket Nybegynder
08. december 2006 - 12:02 #2
Det er muligt det ikke er Photoshop, men man ville kunne lave nøjagtigt det samme i Photoshop.
Fed video  :-)
Avatar billede old-faithful Praktikant
08. december 2006 - 12:08 #3
Korrekt, uanset om den er lavet i Photoshop, ville man sagtens kunne have gjort det.

Jeg fandt forresten lige et andet citat, som skulle være fra ham bag filmen:

    CITAT:
    |  “The retouch artist would not let us see his
    |  methods. His technique is valuable, so he keeps
    |  it under wraps. With help from Soho animators, I
    |  illustrated the graphic tools to avoid legal
    |  complications. They are based on my knowledge of
    |  retouching (being an ad agency art director as
    |  well as a director).”

Instruktøren bag har vist også en side på YouTube: http://www.youtube.com/profile?user=tpiper

Så mit gæt er, at filmen er lavet i Photoshop og for at undgå ophavsretlige problemer, og at der så er lagt et "fake interface" ind bagefter.


// Old-Faithful™
Avatar billede kringleraket Nybegynder
08. december 2006 - 12:44 #4
Jep! Jeg tror du har ret.
Arbejder selv med PS på Mac og det ligner da også Mac-udgaven lidt, men ikke helt..
Avatar billede doodoo Novice
08. december 2006 - 13:30 #5
DEt ligner slet ikke MAC udgaven - arbejder selv på mac...

Tool boxen har 2 ekstra ting nederst...
Farvepaletten passe overhovedet ikke overens med photoshop
og de 3 preview billeder han får frem har PS heller ikke :]
Avatar billede doggy82 Praktikant
09. december 2006 - 01:51 #6
Det er sten-sikkert lavet i Photoshop.

Er også enig med OldFaithfull i at det andet er lagt ind for at det ikke sku' ligne PS :)
Avatar billede doggy82 Praktikant
09. december 2006 - 01:54 #7
"His technique is valuable, so he keeps it under wraps. "
Lol... som om det er noget særligt der bliver lavet der...  burde de fleste professionelle Photoshop'ere finde ud af.
Avatar billede doggy82 Praktikant
09. december 2006 - 01:54 #8
kunne finde ud af*
Avatar billede doodoo Novice
09. december 2006 - 02:32 #9
'Jeg tror desværre ikke Doggy82, du ved hvem manden er...
Og nej - 1000000000% det ikk er photoshop..

lad os tage; at "udvige/hæve" halsen... det kan du ikk i PS med et klik og et træk...
Avatar billede doggy82 Praktikant
09. december 2006 - 10:44 #10
Nej altså hør nu. Det program man ser i filmen er et fake de har lavet. Så præcis som man ser det der, er der ikke noget program der gør.
Men da Photoshop er det program alle professionelle (inkl. mig selv) bruger, må det være det program som det er lavet i. Og de ting der bliver lavet er også mulige i Photoshop.

Og han har jo naturligvis også brugt Photoshop til at lave det fake program. Om sekvensen så er sat sammen i After Effects eller andet program, ved jeg ikke lige. Men det kunne meget vel være After Effects.
Avatar billede doggy82 Praktikant
09. december 2006 - 10:59 #11
..det er jo også det han siger i ovenstående citat :)
Avatar billede old-faithful Praktikant
09. december 2006 - 12:57 #12
Jeg må erklære mig enig i doggy82's synspunkt her. Halsen er formentlig ikke hævet med ét klik. Derimod er den blevet hævet "på gammeldags vis" og bagefter har man lavet en animation der skulle simulere at softwaret hæve halsen ved ét klik.

Og da Photoshop faktisk ER standarden for ikke-vektorgrafik, er det meget sandsynligt at det oprindeligt er lavet i Photoshop, specielt når det er lavet af en professionel.

Det jeg mente med min tidligere kommentar er, at man har lagt et "falsk program" ind for at skjule at der er benyttet Photoshop og for at slippe for eventuelle efterfølgende retlige krav. Det fremgår også relativt klart af citatet "illustrated the graphic tools to avoid legal complications".
Avatar billede doodoo Novice
11. december 2006 - 09:37 #13
Doggy - nu findes der så også andre alternativer som bruger andet end Photoshop... Vi kan nævne, Aperture - hvilket bliver brugt af alle fotografer med respekt for sig selv ligeså meget som photoshop...

Jeg vil gerne have afvide hvordan han trækker halsen så langt op med så stor en brush (photoshop's kan MAX lave 600px)...

DOG kan jeg godt se det med Citatet... ØV hvor er det fucked!
Avatar billede doggy82 Praktikant
11. december 2006 - 10:25 #14
Hm tror stadigt ikke du har forstået hvad vi prøver at forklare...
Avatar billede old-faithful Praktikant
11. december 2006 - 16:43 #15
Doodoo>Det doggy82 og jeg prøver at sige, er at den brush du ser i filmen er ANIMERET PÅ bagefter. Der er ikke tale om et rigtigt program, men en computeranimation med et opdigtet program.
Avatar billede doodoo Novice
10. januar 2007 - 16:18 #16
Jeg giver mig :)

Old og Doggy får points - jeg tror nu godt på jer indtil andet er bevist :]
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester