Avatar billede perlys Praktikant
11. december 2006 - 09:19 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Ekspert med god tid til Zyxel ZyWall 2 opsætning

Hejsa

Jeg sidder og skal blive klog på subj. er der nogen som har mod på at hjælpe? - Det drejer sig om at jeg skal "godkendes" i routeren så jeg kan benytte UltraVNC, og det bøvler en hel del. Jeg har det normalt bedst med Linksys produkter. Derfor skal jeg lige bruge lidt hjælp her.
Avatar billede florint Nybegynder
11. december 2006 - 09:32 #1
Mener du at du skal have åbnet en port så du kan bruge vnc? hvilken port bruger den?
Mvh
Avatar billede john_westcoast Nybegynder
11. december 2006 - 09:55 #2
Avatar billede perlys Praktikant
11. december 2006 - 11:28 #3
Det med portforwarding er der ingen problemer i. Der er en eksisterende løsning i dag. Her vi taler om en virksomhed som har et "hovedkontor" og derfra er der lavet tunneler ud til 8 "datterselskaber" det virker fint hos hovedkontoret, og også ved det IT-firma som i sin har sat dette op, men jeg kan se i "MasterZyxel'en" at det er noget med VPN-rules og certifikater osv. for at blive godkendt.
Avatar billede john_westcoast Nybegynder
11. december 2006 - 12:19 #4
Håber der er en anden der kan klare det for dig. :-)
Avatar billede perlys Praktikant
19. januar 2007 - 17:20 #5
Mange tak ellers.... lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester