Avatar billede dadane Novice
09. januar 2007 - 19:12 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Powerdown af disk, men kun den ene. Er det muligt

Jeg vil gerne kunne spare strøm m.m. og lade min ene PATA disk gå i 'dvale' når den ikke bruges. Den anden (systemdisken) skal ikke spare strøm. Er det muligt (Mit styresystem bliver Ubuntu).

Alternativt, - kan man få en USB2 harddisk ramme som kan dette?


Årsagen er at jeg vil lave en server som skal være tændt 24/7, - så strømmen betyder noget (ca. 11 kr/år pr. watt så vidt jeg kan regne ud). Tanken er så at putte en 2½" lowpower disk i og så en stor 3½" disk. 2½" disken bliver systemdisk og laver nok noget. 3½" disken er nærmest et "fjernlager" som kun bruges lidt. Jeg vil tro <30 min/dagen i snit. Så den må godt bruge lidt mere strøm.
Men det virker jo kun hvis den så dvaler eller lignende når den alligevel ikke laver noget.
Avatar billede dadane Novice
26. marts 2007 - 15:41 #1
Ingen der har en ide?
Avatar billede dadane Novice
31. august 2007 - 23:18 #2
Lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester