Avatar billede egebos Nybegynder
10. januar 2007 - 16:39 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Radeon 9200 2 skærme

Hvordan sætter jeg 2 skærme i mit Radeon 9200 grafikkort.
Grafik kortet ser sådan ud:
http://egebos.dk/gfxkort.jpg
Der hvor der er en rød firkant viser hvilken port som begge mine skærme kræver. Så derfor vil jeg gerne vide hvor jeg kan købe en såkaldt "DVI-I to VGA adapter" så jeg kan konvertere DVI porten til en VGA port.

Dette læste jeg i grafik kortets manual:
"Afhængigt af grafikkortets konfiguration giver RADEON 9200 Serie hardware-understøttelse for én VGA-skærm og én fladskærm, eller to VGA-skærme ved brug af den leverede DVI-I-til-VGA-adapter*, eller kun én VGA-skærm. Det giver også TV-udgang via en S-Video-udgangskonnektor.Sæt skærmkablet i kortet (hvis du kører flere skærme, sluttes deres kabler til de respektive stik), og tænd derefter computeren og skærmen(e).Brug DVI-I-stikket for at koble en fladskærm direkte til dit kort. En VGA-skærm sluttes til DVI-I-stikket ved at sætte en DVI-I-til-VGA-adapter* i DVI-I-stikket, hvorefter skærmkablet sættes i adapteren*, som det er vist nedenfor.

*kan fås fra www.ati.com"

Hvor kan jeg finde en dansk forhandler som sælger disse?
Avatar billede Slettet bruger
10. januar 2007 - 17:16 #2
1) En VGA-skærm sluttes til DVI-I-stikket ved at sætte en DVI-I-til-VGA-adapter* i DVI-I-stikket

Ja du skal have en sådan adaptor og den kan du købe i alle computerforretninger.

En anden fidus når du tilslutter de 2 skærme til Windows skal du først tilslutte een (1) skærm (venstre skærm) når den er på plads tilslutter du skærm nr 2 (højre skærm) og højreklikker derefter på skrivebordet og vælger egenskaber og går ind i indstillinger og tilretter(vælger skærm 1 ) primær skærm "brug denne enhed som den primære skærm)- derefter vælger du ved Ruden/Bjælken >Skærm< på pilen ned skærm 2 og sætter flueben i det andet felt "Udvid skrivebordet over til denne skærm.

Er det forstået ? ellers skriver du lige !
Avatar billede egebos Nybegynder
10. januar 2007 - 17:33 #3
Hvad sker der? Det koster 65 kr i forsendelse for noget der koster 35 kr!
Avatar billede peet49 Nybegynder
10. januar 2007 - 17:34 #4
Det er vel også billigt, når man køber en PC+skærm??
Avatar billede egebos Nybegynder
10. januar 2007 - 17:53 #5
Jeg har allerede 2 skærme?
Avatar billede peet49 Nybegynder
10. januar 2007 - 17:56 #6
Det var ikke sådan ment, der er standard fragtpris hos phc uanset hvor meget, der bliver købt for.
Avatar billede egebos Nybegynder
10. januar 2007 - 18:01 #7
http://www.compumail.dk/vare-oversigt.php?varenummer=94505&tilbud=0&navn=DVI%20til%20VGA%20adapter%20&type=hardware&tilfoej=1&antal=1

Tror jeg køber her istedet.
Den der siger mig om den er kompitabel får de 200 point ;)
Der står jo: "DVI-I-til-VGA-adapter", og ved varen står der bare "dvi" og ikke "dvi-i" ??
Avatar billede peet49 Nybegynder
10. januar 2007 - 18:02 #8
Den er OK
Avatar billede peet49 Nybegynder
10. januar 2007 - 18:04 #9
Linket var kun til for, at vise dig, hvilken en adapter, du skulle bruge.
Avatar billede Slettet bruger
10. januar 2007 - 21:37 #10
200 point for et link - du er gavmild
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester