16. januar 2007 - 13:06Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Genopladeligt tastatur og mus
Hej! Jeg har et sæt med trådløs tastatur og mus fra Logitech af version MX900. Der er en docking station til musen, så dens genopladelige batterier kan lades op der, mens tastaturet kører på almindelige ikke-genopladelige batterier. Nu har jeg ikke brugt både tastatur og mus i lang tid, og da jeg så satte det til var de genopladelige batterier i musen så døde, at det end ikke hjalp at sætte musen til opladning i docking stationen..
Skal jeg købe nogle specielle genopladelige batterier til musen, eller kan nogle billige almindelige genopladelige batterier bruges til det?
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Alm. genopladelige batterier kan sagtens bruges. Bare ikke køb dem for svage mht. milliampare, da du så skal oplade din mus hele tiden. Jeg går ud fra, at der er to stk AA batterier der sidder i nu.
Sætter du almindelige beunstenbatterier i, kan du risikere de eksploderer når de sætttes i laderen. Så det må du _aldrig_ gøre
Kan se på batterierne, at det er nickel metal hybride batterier i AA størrelse med 1,2 V og 1800mAh.. Så hvis bare jeg finder nogen med de specifikationer kan det vel ikke gå helt galt? :) Tak for hjælpen!
I teorien skulle der ikke kunne ske noget. Har dog oplevet, at ladere af samme type som powerbank, ikke kunne lade baterier af større kapacitet, end dem der fulgte med. Som om, at de rer en begrænsning eller lign. i laderens kapacitet. Men har ikke oplevet problemer omkring en muselader. Så det burde jo så virke.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.