Avatar billede pwn Forsker
16. januar 2007 - 20:28 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Wireless lang rækkevidde

Hvad skal jeg af accespoint hvis jeg vil have så lang rækkevidde som muligt. Det skal række indendøre, men det der er der nu rækker kun lige til en enkelt streg. Sender alle lige godt? Er der nogle med 2 antenner, der fungerer. Har sat en Buffalo op med ekstra antenne, men uden synlig forskel. Vil det hjælpe at købe 108Mbps og samtidig sætte en USB-sender/modtager i den bærbare, så man kan udnytte de 108 - men sender den kraftigere?
Avatar billede bufferzone Praktikant
17. januar 2007 - 07:49 #1
Et wireless accesspoint/router godkendes med en max sendeeffekt og her er der en øvre grændse for hvad der godkendes. Dette betyder at der faktisk ikke er meget stor forskel på hvilken sende effekt der udsendes med på de forskellige fabrikater.

Der hvor du vinder rækkevide er på antennerne og på de lokale forhold. Gode, retningsbestemte antenner kan forøge rækkeviden på et almindeligt accesspoint til langt over 10 Km hvis de lokale forhold er til det.

Trådløse signaler er relativt følsomme over for ting der dæmper, refelkterer og generer. F.eks. metal i konstruktionerne eller isolering, trævægge (træ indeholder fugt), levende hegn (som indeholder fugt) og andre ting kan standse signalerne. Elektronisk støj kan generer signalerne så de dør. Alle elektriske apparater støjer, og ligger denne støj på en forkert frekvens så vil den ødelægge den trådløse forbindelse.

Løsningen her er at flytte rundt på udstyret så det evt placeres mere optimalt i forhold til disse ting
Avatar billede pwn Forsker
17. januar 2007 - 09:27 #2
OK, jeg har prøvet forskellige eksterne antenner; kender du nogle mærker, der har gode retningsbestemte antenner?
Avatar billede bufferzone Praktikant
17. januar 2007 - 17:47 #3
Hmmm D-link har en relativt fornuftig serie, der ikke koster en hel masse men jeg ville nok starte med at kikke på samme fabrikat som mit andet udstyr og mindst kontrollerer atdet kan spille sammen
Avatar billede pwn Forsker
17. januar 2007 - 18:04 #4
Tak for hjælpen:-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester