21. januar 2007 - 15:12Der er
21 kommentarer og 1 løsning
Stationær pc til trødløs router
Hej jeg har en cybercity bredbåndsforbindelse via en zexel modem. Jeg har nu købt en trådløs router. Den virker næsten perfekt. Jeg kan komme på med en bærbar "trådløs", men når jeg sætter min pc bag i den trådløse router får den ikke noget IP?? og kan altså ik komme på nettet.
Sæt den stationære (og kun denne) via et kabel i routeren. Start op, og lad den få en ip. Start et browser vindue op, og skriv denne ipadreee med et 1-tal til sidst (fx. 10.0.0.1 eller 192.168.1.1). Du skulle nu gerne komme ind på routeren konfigurationsside. Her kan du også sætte kryptering på, hvilket er en rigtig god ide.
Lyder som et eller andet problem med routerens konfiguration. Har du prøvet at reset'te den? Er der bare slet ingen hul ud til modemet? Lyser indikerings lamperne som de skal?
Så gør for f..... dine spørgsmål færdige, som robotten link'er til ovenfor - hvis du fortsat vil regne med vejvilje til hjælp herinde fra. Det anses kun som god etik på Eksperten at man får gjort færdig, og tildelt point, når problemet løses, så spørgsmålene lukkes.
så. har lukket de fleste og opfordret til at der bliver lagt et svar på andre.
Som jeg skrev hjalp det med et nyt netværkskort, men det har desværre vist sig ikke at være helt korrekt. Det er et gammelt netværkskort, så tror måske det har udfald. Jeg kan lige bruge nettet i ca. 30 sek, og så går den ned. Der står den har forbindelse, men virker ikke igen før jeg siger reparer, og så virker den lige 30 sek. igen
Lad det straks være sagt- jeg kender ikke Cybercity's opsætning og modem. Derfor spørger jeg: tildeler modem'et IP via DHCP? For det gør routeren jp også, og der kan være tale om nogle konflikter??
1. Kan du komme på med den stationære, hvis du kabelforbinder den drekte til Zyxel modem'et? Uden om trådløs router.
2. Hvordan ser oplysningerne ud (IP, DNS og Gateway), når du udfører kommandoen ipconfig fra henholdsvis den bærbare tilsluttet trådløst, og den stationære tilsluttet Zyxel direkte, samt når den plug'es i en port på routeren?
3. Hvis der er noget galt med netkortet i den stationære burde det fremgå i Enhedshåndteringen. Tjek det.
Jeg går ud fra den bruger dhcp og ja det gør routeren også.. Både pc og bærbar for den rigtige ip tildelt den ene slutter på .100 og den anden .101, så der ser rigtig nok ud. Skal jeg disable dhcp på routeren?
Nej, ikke disable dhcp på routeren. Gæter på dens IP er 192.168.1.1
Du sv<rede kun delvist på pkt. 2 ovenfor. Så tjek lige den stationære. Klik Start > Kør, skriv cmd og Enter. Udfør komandoen ipconfig /all
Dens IP skulle gerne vises som 192.168.1.100 (eller 101) og både StandardGateway og DNS servere SKAL vise routerens IP. Undernetmaske skal være 255.255.255.0.
Hvis DNS Servere ikke viser routerens IP så gå i Netværksforbindelser, højreklik bredbåndsforbndelsen og vælg Egenskaber. Markér TCP/IP protokollen og vælg Egenskaber, sæt hak ud for Dynamisk DNS. Klik anvend og ok ud af det, og røv så om du kan komme på. Måske skal genstartes først.
Når jeg har den bærbare og den stationære forbundet til den trådløse router, har de de samme opsætninger. ip=192.168.1.1 og 192.168.1.2, nogen gange .3 da de er leaset. undernetmaske er 255.255.255.0 og dns er 192.168.1.1. Når jeg sidder ved den stationære har jeg mange internetudfald, hvor jeg så skal reparere forbindelsen før den virker igen. Den bærbare har også udfald, men finder selv nettet igen. Når der er udfald på den stationære, har den stadig samme ip, dns osv.
Når jeg har den stationære direkte på cybercitys har jeg ingen problemer med en stationære. Her er ip'en 10.0.0.3 og standart gateway og dhcp = 10.0.0.1. DNS'en er 212.242.40.3 og 212.242.40.50.
Har lige ringet til cybercity, men da min pc jo køre udmærket direkte i deres router, så vil de ikke gøre så meget.
Jeg er ikke ekspert i dit problem og det efterfølgende er, hvad jeg husker fra andre indlæg om lign. problemer.
1. Problemet er at både Cibercitys ZyXel modem og din egen router uddeler intern IP via DHCP. Når du sætter den stationære til ZyXel får du intern IP 10.0.0.3 (og det virker), og når du slutter til egen router ligger IP og roder med noget 192.158.1.x (og det virker ikke rigtig). Husk på at samtidig får routeren tildelt en intern IP fra ZyXel. - Netværket bliver forvirret.
Prøv - som forsøg - denne opsætning (lav først en ipconfig /release fra den stationære, HVIS den pt. er tilsluttet din router).
1. Tag kablet ud fra ZyXel til router 2. Gå i routerens Konfiguration fra den stationære og disable DHCP 3. Tilslut kabel fra Zyxel til en LAN-port på routeren (IKKE WAN eller WLAN-porten)
Måske skal routeren nu genstartes og måske skal du fra stationære udføre ipconfig /renew.
Dette upset betyder at alene DHCP på ZyXel er aktiv og routerens funktion vil være som en switch. Det skulle gerne betyde at der nu ikke er problemer med den stationære. Med hensyn til det trådløse er jeg mere usikker (mangel på erfaring), men du må prøve dig frem om det virker.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.