Avatar billede don-c Nybegynder
30. januar 2007 - 23:34 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

hvad er OEM?

Hey.

Jeg ville bare lige høre om i gad hjælpe mig, jeg sidder og gerne vil købe Window Vista Ultimade. Men den koster over 3000kr :S og da jeg er en fattig studerende kan jeg self ikke købe det. Men så så jeg på www.edbpriser.dk at man kunne få det til 1200 som OEM.?
Men er jeg lidt i tvivl, Hvad er det der OEM, og kan jeg købe den som OEM? eller skal jeg give 3000 for det? plz help.. :)

Tak for jeres tid..
Avatar billede fxj Juniormester
30. januar 2007 - 23:53 #1
OEM står for 'Original Equipment Manufacturer'
Det er som regel software, der følger med ved købet af et hardwareprodukt. (f.eks. en ny PC eller sågar en mus)
OEM er ikke gratis software og der gælder derfor de samme licensbetingelser, som ved den købte software medmindre andet står i licensaftalen, der følger med produktet.

Grunden til at hardwareproducenten vedlægger et OEM-produkt er som regel for at gøre det mere attraktivt at købe.

Du kan læse Microsofts betingelser for OEM-versionen her:
http://www.microsoft.com/danmark/licens/programmer/oem.mspx
Avatar billede don-c Nybegynder
31. januar 2007 - 00:55 #2
Pki :).. Men hvis jeg køber en OEM version af Windows vista, og formatere min computer nu, må jeg så godt bruge det? og må jeg godt installere det igen hvis jeg fx har formateret min computer pga. virus eller lignende senere hen? eller fx skifter motherboard, må jeg så stadig "godt" bruge den samme OEM version? :)
Avatar billede coderdk Praktikant
31. januar 2007 - 03:07 #3
Jeg tvivler lidt på at du kan bruge den samme hvis du skifter motherboard, men det er svært at sige - Der er en række ting, hvor bundkort er en af dem, som afgør om du kan installere på maskinen...

Men hvorfor vil du have Ultimate? Er Home Premium ikke nok? Prøv evt. at læse:

http://techgage.com/article/should_you_buy_vista_ultimate
Avatar billede fxj Juniormester
31. januar 2007 - 18:03 #4
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester