04. februar 2007 - 10:23Der er
21 kommentarer og 1 løsning
Tangents Matematik.
Hej
Jeg skal stille en udregning direkte op. Jeg skal finde den vinkel i en cirkel med radius 1 cm, som har tangents = 1 / 4 + ( 4 / 4 ) = 1,25! Dvs. at jeg mangler en udregning på hvordan man finder tangents bag fra.
Jeg ved ikke om det er det samme vi regner på , men jeg ville sige at det ikke er rigtigt . Jeg divider med 2 det er for at få den vinkelrette Tan¹() virker kun vinkelret . Så divider jeg med 1 og i dette tilfælde kan man godt lade vær for det giver det samme , men hvis radius er 2 kan du ikke springe det over
så kan jeg ikke rigtig hjælpe , ellers skal du sende en mail til mig på smeden.koong@hotmail.com med en tegning af hvad det er der skal regnes så ville jeg gerne prøve at hjælpe hvis jeg kan
Ok. Det hele kom af at jeg fik en op gave hvor jeg skulle måle en vinkel. Men jeg blev intreseret i at finde det 100% korrekte svar. Så efter hvad jeg selv kunne regne mig frem til kunne jeg ikke komme længere end at man skulle finde ud af hvor lang tangentsen var i forhold til radius (eventuelt tegne en cirkel omkring) og derefter bruge den knap på lommeregneren der finder vinklen af at have tangents. Men jeg synes ikke jeg kunne skrive det uden at have mere forstand på det end jeg har!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.