Avatar billede jimjimjam Nybegynder
06. februar 2007 - 21:47 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Vista "fryser" og netværkskortet taber forbindelsen!

Hej Exp.

Jeg er træt af mit vista :(

Det som om det fryser, men dog ikke alligevel. Jeg kan godt bruge media centeret, men f.eks mit display i antec fusion kabinet fucker (Den står bare stille).

Hvergang maskinen fryser mister netkortet ligeledes forbindelsen og er ikke mere på nettet / netværket. Der står at forbindelsen er "Begrænset / ingen forbindelse"

Jeg har prøvet : Ipconfig /release & Ipconfig /renew , men dette virker ikke! Når jeg har genstartet maskinen får den så IP fra dhcpén igen!

I løbet af natten / et par timer fryser den så pludselig igen / taber forbindelsen! Ved i hvad jeg kan gøre? Tak!
Avatar billede samsayit Nybegynder
11. februar 2007 - 19:24 #1
Jeg ved ikke hvordan du kan komme ud over problemet med at dit Vista "fryser", men når det sker og du har mistet forbindelsen, så prøv følgende istedet for at genstarte, BØR virke og er nemmere:

Højreklik på forbindelsen (i kontrolpanelet) og vælg "Reparer" - dette gør nogle tind UDOVER at release og renew din ip.

Alternativ, hvis ovenstående ikke virker:
1. Højreklik på forbindelsen og vælg Deaktiver.
2. Højreklik på forbindelsen og vælg Aktiver.
(muligvis efterfulgt af "Reparer".)
Avatar billede jimjimjam Nybegynder
21. februar 2007 - 14:24 #2
intet kunne løse det ! har valgt at formatere!

NU kører det : o )
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester