Avatar billede 8700kleis Nybegynder
13. februar 2007 - 22:39 Der er 13 kommentarer

Nogen der ved hvor BIOS-hukommelsen er henne?

Nogen der ved hvor BIOS-hukommelsen er henne?
Avatar billede screem_brille Novice
13. februar 2007 - 23:09 #1
ja den ligger i selve BIOS kredsen
Avatar billede strych9 Praktikant
14. februar 2007 - 00:27 #2
Det er vist ikke helt korrekt.
BIOS indstillingerne lagres i CMOS. CMOS er teknisk set ikke en ROM chip som BIOS er.
CMOS findes oftest klods op ad BIOS batteriet på bundkortet.

Se eventuelt mere her:
http://www.techexams.net/technotes/cmos.shtml
Avatar billede 8700kleis Nybegynder
14. februar 2007 - 00:47 #3
Jamen, jeg mener.. Kan man finde BIOS-hukommelsen på computeren?
Avatar billede screem_brille Novice
14. februar 2007 - 00:51 #4
CMOS er ikke en kreds, det er en teknologi.

Hvad mener du emd at finde ? selve kredsen eller ?
Avatar billede screem_brille Novice
14. februar 2007 - 00:53 #5
citat strych9 eget link: Another ROM chip, called the CMOS
Avatar billede strych9 Praktikant
14. februar 2007 - 01:53 #6
...og igen vil screem_brille have en palaver når en anden formaster sig til at lægge et svar i et spørgsmål han deltager i. Du er fuldt ud klar over at det er pisse irriterende, ikke også screem_brille?

alright...

CMOS er lige nøjagtigt enten en selvstændig EEPROM, eller den holdes i flash hukommelse direkte på motherboard. BIOS er også typisk i flash hukommelse, og sommetider samme flash hukommelse som CMOS. BIOS kan også være i en selvstændig PROM eller EPROM. Det var engang således at alle CMOS indstillingerne blev holdt elektronisk i live af BIOS/CMOS batteriet, og så snart man fjernede batteriet gik alt tabt. I dag er det ofte kun således at batteriet hjælper RTC med at huske tid og dato.
Typisk eksekveres BIOS ikke direkte fra det lagringsmedie den gemmes i (hvor det så end er!), men flyttes over til systemets RAM under opstart og eksekveres derfra.
Generelt er der ikke rigtigt nogen design regler udstukket om hvordan BIOS, CMOS og hukommelsen skal være strikket sammen rent fysisk. Det kan være ret forskelligt fra fabrikant til fabrikant.

Basalt set er svaret på dit spørgsmål ja, men det er nok som i mange andre tilfælde her på E, mere interessant at du lige prøver at forklare med mere end een linje hvad det er du vil, hvorfor og hvad du tænker.
Avatar billede screem_brille Novice
14. februar 2007 - 02:07 #7
så lad være med at sig det ikke er korrekt det jeg skriver.
Avatar billede strych9 Praktikant
14. februar 2007 - 02:20 #8
Det er det jo for pokker heller ikke. Se ovenfor. Og så hold dig selv til de samme kvalitetskrav i svarene som du holder andre. Dvs en hel del højere end nu. Sådan et spørgsmål kan jo ikke besvares med 7 ord, vel?
Avatar billede huset Praktikant
14. februar 2007 - 09:39 #9
Det strych skriver er da 100% korrekt!
Avatar billede peet-49 Novice
14. februar 2007 - 09:54 #10
cmos=bios
Avatar billede plx Nybegynder
14. februar 2007 - 13:51 #11
de to ting er så ikke helt det samme. så ville pcen dø, hvis man slukker for strømmen og piller batteriet ud
Avatar billede Slettet bruger
16. februar 2007 - 19:37 #12
Ja strych har ret.

Ja beskrev det sådan her:
Hvis man vil forstå det så skal man dele det op i de 3 dele.
1. BIOS.
2. CMOS RAM'en.
3. Setup programmet.

1. BIOS = Basic Input/Output System.
Det er hardwarens styre system, som ligger under operativ systemet (Windows, Linux, o.a.). Se det som flere lag.
Operativ systemet ligger på hard disken. Det kan re-installeres osv.
BIOS ligger i en ROM. Hvis man vil ændre/opdatere BIOS skal ROM'en omprogrameres.
I dag bruger man FlashROM, og man kalder det at flashe BIOS.
Normalt vil man opdatere, ikke ændre på BIOS.

2. CMOS RAM. I gamle dage havde man ikke sådan noget. Der var heller ikke ur på de gamle PC'er.
BIOS skal vide f.eks om Floppy drevet var et 360 KB eller 1,2 MB. Om seriel porten skulle enables osv. Den gang laved man en kortslutning, eller fjernede en kortslutning, med Jumpere eller dipswitche.
Det var opsætningen af hardwaren.
I dag henter BIOS de informationer fra CMOS RAM'en, og det er også der uret er.
Det er en RAM, og hvis du tager strømmen fra den, så bliver indholdet slettet.
Så batteriets funktion er at holde strøm på CMOS RAM'en + holder uret i gang.
Hvis du fjerner batteriet, vil du miste de ændringer du har lavet omkring Hardwarens setup. Det kunne være hvis du har ændret Boot order, eller har disabled parallel porten. + Uret vil blive "nul stillet"
Hvis du f.eks ikke har lavet nogle ændringer, så vil der ikke ske andet end at uret bliver "nul stillet".

3. Setup programmet.
I gamle dag flyttede jumpere, switche. I dag bruger man et program (Utility) til at ændre setup'en.
Programmet kan ligge i ROM'en, eller det kan ligge på en Floppy disk, CD, Hard disk eller memory stick. Hvad som helst hvor du kan gemme programmer.
I BIOS har man så lagt en mulighed for at starte setup programmet, ved at trykke på en tast. Det kan startes fra ROM'en, eller fra hard disken.

Men for at svare kort på spørgsmålet har A mest ret. Den kommer tilbage til Fabriks indstillingen.
Der kan selvfølgelig ske det at der er ændret på boot order (Række følge), hvilket betyder at du ikke kan starte windows.
Kunne være hvis fabriks indstilling (Default) er, at den skal boote fra IDE/ATA hard disk. Mens der måske sidder en SATA Hard disk og den så ikke kan finde ud af det.
Det kommer lidt an på hvor god BIOS er på det punkt.

I dette spørgsmål: http://www.eksperten.dk/spm/727967
At kalde det CMOS, er dog ikke noget godt udtryk, men jeg kender heller ikke et bedre. Det stammer fra, da System boardene var lavet i TTL, da brugte man bl.a nogle Ur kredse der var lavet i CMOS.

Det er også korrekt at man loader BIOS over i RAm fra ROM'en. I starten blev det kaldet shadow memory.
Avatar billede Slettet bruger
16. februar 2007 - 20:02 #13
og en flashrom er jo en eeprom!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester