Avatar billede michaelmg Nybegynder
28. maj 2001 - 08:50 Der er 4 kommentarer

import af kommaseparerede ASCII filer til c5

hvordan kan man løbende importere kommaseparerede ASCII filer i concorde c5, hvordan gør man?
er der nogen der har erfaring med import af kommaseparerede ASCII fra CK-Kjærgaard a/s, disse filer bruges til eletronisk fakturaring, disse data skulle gerne automatisk indgå i regnskabet i c5

Avatar billede dma Nybegynder
28. maj 2001 - 09:33 #1
Uha - det er en stor mundfuld. Det kræver en hel del afklaring:

Hvad skal du importere? Er det ordredata, er alle nødvendige data i filen (priser m.m.) eller skal importen også hente data andre steder fra i C5 for at danne det nødvendige datamateriale osv.

Under Generelt/Periodisk/Data-manipulation kan man lave enkel import/export af data, men for mig lyder det du skriver om som en hel del mere, og det kræver programmering. Har du overblik over dette?
Avatar billede michaelmg Nybegynder
28. maj 2001 - 13:19 #2
jeg har sendt dig en mail med mere detaljeret information
mvh michaelmg
Avatar billede xirb Nybegynder
15. oktober 2002 - 10:32 #3
Hej
Jeg vil rigtig gerne høre (om ikke andet så bare overordnet) hvad du fandt ud af mht. import af kommaseparerede filer? (michaelmg?)
- Er det en svær opgave eller hvad?
Jeg står nemlig i samme situation da vi har behov for at importere data fra en sådan fil - måske bare en enkelt gang om dagen..

Tak for hjælpen på forhånd! :)
Avatar billede dma Nybegynder
28. juni 2003 - 14:38 #4
Lukketid?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester