24. februar 2007 - 16:37Der er
15 kommentarer og 3 løsninger
Forudse en vinder?
Hej. Jeg kommer fra Nykøbing F. Og i nykøbing har vi en "forretning" der hedder Pitstop. Ved ikke om i kender den? Men man kan i hvert fald komme ind og spille på heste og- hundevædeløb. De viser så en statistik over hvilke heste/hunde der deltager, og hvor mange gange de har vundet 1.,2., og 3. plads. - Kan man udfra den statistik, forudse hvilken hest/hund der vil vinde?
Ved ikke om statistik ville se sådan ud, men det var bare for at give et eksempel. Der ville også være 12 heste man kunne spille på. Men kan man forudse hvilken hest der vil vinde, eller i hvert fald få en placering? Ikke udfra at gætte, men udfra statistikken..
-- men man kan ud fra oplysningerne lave en algoritme, der angiver hvilken hest, der ud fra disse oplysninger skulle have den bedste chance !o]
-- problemet er, at oddseren også kigger på, hvornår og under hvilke omstændigheder en hest (eller hund !-) har fået den pågældende placering, for der er fanden til forskel på at blive nummer 1 i et løb med 500 kr. som førstepræmie og at vinde f.eks. derbyet ...
-- derfor kan du umiddelbart aflæse chancen, som oddseren mener den er, ved at kigge på odds !o]
Roenving > .. Så det vil sige, at man i hvert løb, må gå udfra at nr.1 vil vinde? Fordi den har laveste odds?
vejmand > Ja, du har fat i noget. Men jo ikke alle der har hjernen til at regne en vinder ud, på de kun 5 minutter man har hver gang, inden et nyt løb begynder. Men meningen var jo heller ikke at jeg ville regne en vinder ud hver gang! Jeg overdrev spørgsmålet lidt, for at i bedre skulle kunne forstå det. (: Mente sådan set bare om man kan regne på tabelen, og finde ud af hvem der har den største chance. (:
-- du kan gå ud fra, at ham der sætter odds (hvis de er faste) eller spillerne (hvis de er live fra en totalisator) mener, at det er den, der har de bedste chancer ...
-- men det er jo præcis fordi alle deltagere har en chance, at ingen har chancen 1 (eller 10 her) (= 100% !-)
Kunne man dette, så mail lige de korrekte 7 tal i lotte til mig ;D
Ligemeget hvilken algoritme man bruger, så tager den jo ikke højde for hesten eller hunden træder over på foden eller snubler i tungen :D
Du kan aldrig nogensinde forudse disse ting. Man kan dog selvfølgelig spille efter og det er en gammel hest på 80 der skal løbe mod en på 10, men igen kan alt gå galt. Der er ingen nemme veje til rigdom ;D
i trav vil kun din viden om hestenes/jockyens performance generelt og den enkelte dag kunne hjælpe dig, sammen med odds. Der er ikke noget du kan "regne" på. Du kan selvfølgelig regne på statestikken (og det er jo egentligt dit spørgsmål), men det er ikke en størrer videnskab end at sige, at "den hest der vinder oftest vinder nok også i dag". Det kan man altid - men der er jo 1000 ydre faktorer der spiller ind, som statestikken ikke tager højde for.
i fx. lotto vil du derimod kunne lave statestik over hvilke tal der er blevet trukket igennem tiderne, og dermed optimere hvilke tal der har størst sandsynlighed for udtrækning fremover
Husk dog i den forbindelse, at der vistnok er størrer chance for at blive ramt af et lyn end at vinde hovedgevinsten i lotto.
"i fx. lotto vil du derimod kunne lave statestik over hvilke tal der er blevet trukket igennem tiderne, og dermed optimere hvilke tal der har størst sandsynlighed for udtrækning fremover"
nix
hvis du slår 2 seksere med 2 terninger er sandsynligheden for at få seksere i næste kast præcis den samme som hvis du ikke havde slået seksere
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.