Slettet bruger
09. marts 2007 - 21:15
Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Richedit .Lines[0]
Jeg har en del felter der skal læses ind i en Richedit men for at kunne styre placeringen kunn man vel skrive... Richedit.Lines[0]:= Tax.Text; Richedit.Lines[1]:= Total.Text; osv...det er der 19 af der skal læses ind, men den skriver kun de 2 første hvad gør jeg galt?
Annonceindlæg fra Pax8
09. marts 2007 - 23:06
#3
Din Richedit er "født" med 2 linier (prøv at gå ind i editoren) For at tilføje flere linier skal du bruge add: ex.: Richedit.lines.add(tax.text); Når linierne først er skabt kan du selvfølgelig håndtere dem som du skitserer. mvh
Slettet bruger
10. marts 2007 - 09:33
#4
nå ja det er da rigtigt, det er jo kun når der skal læses den anden vej der er brug for [0] lige et sidste spørgsmål min richedit starter på linie 1 når den indsætter for den første edit... kan man ikke få den til at starte fra linie 0 ?