10. marts 2007 - 15:26Der er
22 kommentarer og 1 løsning
password på side med html-form = genlogin
Hej allesammen.
Jeg er ved at lae en admin-side, som jeg har sat password på. På denne side, skal det være muligt at styre mit nyhedsbrev-system - altså slette indtastede e-mail-adresse (Som ligger i min database
Problemet er bare, at jeg har lavet en form, hvor jeg kan taste den e-mail jeg ønsker at fjerne ind. Denne retunerer til admin-siden, hvormed jeg igen skal indtaste brugernavn og password for at få adgang (Og derefter er der alligevel intet sket)
Uden password-beskyttelsen virker det fint, men jeg vil gerne have en form for beskyttelse.
mht SEO og hvordan ikke session enablede robotter indekserer din side men igen, det kommer an paa din ambition, jeg omskrev engang i 2003 eller 2004 sessionsbiblioteket da jeg freelancede for TDC saa det understoettede SEO og robotter ... men det er jo en helt anden snak en hvad er emnet her
Det vil sgu ikke virke - jeg bliver stadig ført tilbage til login..
Nogen der har et forslag til hvordan jeg ellers kan lave en password-beskyttet side, som jeg ikke blir ført tilbage til, når jeg trykker 'send' i min html-form, der retunerer til admin-siden?
Du logger ind på admin siden, hvor du har sat formen til POST. Derefter submitter du en form, der også er POST, til en side som så gør nogle ting du har bedt den om, og når den er færdig, sender den dig tilbage til admin siden, gør den med GET, hvor den igen tjekker for brugernavn og password, som så er POST.
<? //Hvis formen er submittet skal følgende gøres $email = $_REQUEST["email"]; if ($email) {
// laver forbindelse mysql_connect("****", "****", "****") or die(mysql_error()); mysql_select_db("****") or die(mysql_error());
// sletter mysql_query("delete from newsletter where email='$email'"); $uri = "admin.php?username=".$_POST['txtUsername']."&password=".$_POST['txtPassword'];
Så var den der! :D Det er bare super! Mange, mange tak for hjælpen blackscorpion! Er du ikke venlig at lægge et svar, så jeg kan give dig point'sene? Tak!
Derfor det er bedst at smide så meget af koden til at starte med. ;)
For jeg troede at når du havde sendt din form, at du røg videre til et andet script, der så slettede den angivet email, og derefter sendte dig tilbage til admin siden, derfor jeg skrev det med $uri :D
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.