London er kendt som en by bygget op omkring floden Themsen.
Men skrab lidt i overfladen – bogstaveligt talt – og her ligger et helt netværk af glemte åer og bække under asfalten: Fleet, Tyburn, Effra og en håndfuld til, som for længst blev rørlagt og glemt af alle undtagen historikere, kortnørder og folk, der render rundt med pilekviste og leder efter vand.
Det er dette faktum, som titlen på "Rivers of London" stammer fra. Bogen er første bind i Ben Aaronovitchs efterhånden meget populære urban fantasy-serie fra 2011.
Vores fortæller er Peter Grant, en helt almindelig og ganske middelmådig politielev, der er ved at afslutte sine to obligatoriske år som menig betjent, da han en råkold nat i Covent Garden tager mod vidneforklaring om et drab fra en mand, der desværre selv er død.
Det burde ikke være muligt, men manden snakker løs alligevel, og man skal jo ikke kaste et godt vidneudsagn på møddingen.
Så Peter kigger nærmere på sagerne og kommer i den forbindelse i kontakt med chefinspektør Nightingale, en lettere excentrisk herre, der driver sin helt egen og meget lille politienhed for magi, guder og alt det andet, som resten af styrken helst ikke vil vide af.
Peter bliver hevet ind som lærling, og det viser sig hurtigt, at Themsen har sin egen gudinde, Mama Thames, som er i konstant territorial konflikt med sin modpart længere oppe ad floden, Father Thames.
Og alle de glemte, rørlagte vandløb har deres egne små og større guddomme, som roder rundt i alliancer og territorialkampe, mens Peter forsøger at holde styr på det hele uden at komme alt for galt af sted. Det lykkes ikke altid lige godt.
Aaronovitch har ingen kvaler ved at eskalere volden til det absurde – bogen byder blandt andet på et hoved, der eksploderer midt i en restaurant, og en tilbagevendende, decideret ubehagelig detalje om ansigter, der ikke bliver siddende helt, hvor de skal.
Det hele bindes sammen af en tør, selvironisk fortællerstemme, der bruger lige dele tid på at opklare overnaturlige mord og på at fable om sin altid friske kvindelige kollega Lesley, som Peter meget gerne vil i fysisk nærkontakt med.
Resultatet er en bog, der skifter mellem at være krimi, komedie og gyser, og hvor overnaturlige væsener af alle mulige slags konstant render ind i hinanden.
Serien er siden vokset til 15 romaner og novellaer samt tolv graphic novels. Men skal man starte et sted, og det er jo altid klogt, så begynder det hele altså med Rivers of London.