Computerworld mener: Skoleeleverne er blevet it-svigtet i årevis - nu kommer regningen

Magnus Heunickes strakspakke mod AI-snyd er nødvendig. Men den rammer blot et problem skolesystemet selv har skabt gennem årtiers hovedløs digitalisering og nedprioritering af det skriftlige arbejde.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Snyd er snyd.

Det gælder, uanset om snyden sker analogt og står skrevet på indersiden af armen - eller bliver produceret af ChatGPT.

Den elev, der afleverer en tekst, som vedkommende ikke selv har skrevet, snyder. Det skal skolerne reagere på. Både af hensyn til de elever, som udfører arbejdet selv, og fordi eksamensbeviset og læringen ellers mister sin værdi.

Derfor er undervisningsminister Magnus Heunickes strakspakke mod AI-snyd, som Computerworld skrev om torsdag, grundlæggende fornuftig.

Pakken indebærer blandt andet mundtligt forsvar af hjemmeopgaver, overvågning af elevernes skærme under eksamen og flere skriftlige opgaver udført på skolen under kontrollerede forhold.

Det er svært at være imod.

Det er ikke kun elevernes skyld

Men det er også svært at overse et vist element af offerbebrejdelse.

For gymnasieeleverne er det sidste led i en lang fødekæde. Og den - ringe - fødekæde har folkeskolen, politikerne og vi forældre været med til at skabe.

Man har i årevis fortalt børnene, at teknologi nærmest automatisk fører til bedre undervisning.

Vi kastede iPads, Chromebooks og digitale læringsplatforme efter dem, mens bøger, håndskrift, lektier og længere skriftlige opgaver mange steder gled i baggrunden.

Man måtte næsten forstå at det var synd for børnene at gå i skole eller at skulle koncentrere sig om en opgave.

Allerede i 2013 advarede Computerworld mod forestillingen om, at man skaber digitale færdigheder ved at stille tablets foran eleverne.

Teknologien blev i alt for høj grad brugt til at forbruge indhold frem for til at skabe, forstå og arbejde i dybden.

10 år senere sagde daværende undervisningsminister Mattias Tesfaye undskyld til de såkaldte iPad-børn: Den generation, som blev gjort til forsøgspersoner i en naiv digitaliseringsbølge.

Nu kommer næste kapitel - og regningen.

I dag kan en teenager gå videre til gymnasiet efter et helt folkeskoleforløb med forbløffende få reelle skriftlige opgaver.

Der har sikkert været mange gode forklaringer. Travle lærere. Nye læringsformer. Inklusion. Gruppearbejde. Digitale afleveringer. Et ønske om ikke at presse børnene med for mange lektier.

Og ja, det har sikkert også været nemmere.

Men resultatet er, at unge mennesker kan møde gymnasiet uden at have lært at planlægge en længere tekst, opbygge et argument, håndtere den tomme side og arbejde sig igennem den frustration, som altid følger med, når man skal formulere noget selv.

Så kommer gymnasiet og forlanger pludselig selvstændighed, fordybelse og skriftlighed.

Og lige ved hånden ligger et værktøj, som på få sekunder kan producere et svar, der ligner noget, som skolen vil have.

Dovenskab - og afmagt

Jeg er ikke i tvivl om at kunstig intelligens bruges af nogle elever af dovenskab. Men også at nogle bruger det af afmagt.

Det er ikke en undskyldning. For ingen af forklaringerne gør snyd acceptabelt. Men forskellen er vigtig, hvis man vil løse problemet og ikke blot overvåge sig ud af det.

For Heunickes strakspakke beskytter prøven og studenterhuens troværdighed. Men den er ikke i nærheden af at reparere undervisningen.

For ingen overvågning eller mundtlige prøver kan lære en elev at skrive. Ingen eksamensvagt kan skabe den faglige selvtillid, som burde være opbygget gennem 10 års skolegang.

Snyd skal stoppes. Her skal der ikke rystes på hånden.

Men vi skal samtidig stille det mere ubehagelige spørgsmål: Hvorfor står så mange unge pludselig så dårligt rustet til at klare en almindelig skriftlig opgave uden hjælp fra en sprogmodel?

For det, vi ser nu, er ikke kun en AI-krise.

Det er regningen for en skolegang, hvor vi alt for længe forvekslede adgang til teknologi med læring. Og hvor vi først svækkede elevernes muligheder for at lære håndværket – og derefter bebrejder dem, at de griber efter den letteste udvej.

Det er det reelle problem, som ministeren burde lave en strakspakke for.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S