Win XP: Både domæne og arbejdsgruppe på samme computer?
Jeg bruger en bærbar computer (Win XP Prof) på arbejde, som er på firmaets netværksdomæne. Men jeg tager også den bærbare computer med hjem, hvor jeg gerne vil have den koblet sammen med min anden (stationære) computer for at kunne dele mapper/printer osv. Men når jeg forsøger at installere et windows-netværk (peer to peer) på min bærbare derhjemme, får jeg at vide, at det ikke kan lade sig gøre, fordi min bærbare er på et domæne.
Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.
Det kan ikke lade sig gøre. Enten er maskinen medlem af et domæne, eller også er den ikke. Der er desværre ikke nogen mode at gøre begge dele (med mindre du konstant vil melde den ind og ud af domænet).
Du kan dog stadig dele filer og mapper på traditionel vis. Der er bare nogle af de forskellige hjælpe værktøjer som ikke fungere så godt.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.