19. april 2007 - 18:53Der er
5 kommentarer og 2 løsninger
Kan ikke importere modul fra mde fil (2000)
Hej
Jeg har konverteret fra 2000 til 2003 og har i den forbindelse behov for at få konverteret en mde fil indeholdende et modul med fejlrutiner. Jeg kan imidlertid ikke få adgang til modulet, hvis jeg forsøger import er der kun "gråt" uden mulighed for valg af modul. Mde filen indeholdende fejlrutine modulet er inkluderet under references i min main fil, som er konverteret til 2003.
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Hi Flemming Thi sisnt an area which I know much about but I would think it very unlikely that you will be able to import modules from an MDE file. MDE files dont allow access to the code in them, so being able to importy them would make that worthless! Dont you have the MDB file?
Synes godt om
Slettet bruger
19. april 2007 - 23:29#2
Det kan desværre ikke lade sig gøre, det er muligt at få software, som kan låse formularer, forespørgsler og rapporter op, men ikke den bagvedliggende visual basic kode!~(
Inden jeg deler pointene mellem Jer vil jeg godt spørge om følgende:
Modulet i mde filen (FejlLog.mde) hedder FejlLogRutiner, men når jeg søger i koden på min main.mdb (den hvor FejlLog.mde er inkluderet i reference listen) kan jeg ikke finde teksten FejlLogRutiner. Betyder det ikke at min main.mdb slet ikke gør brug af moduletFjlogRutiner i FejlLog.mde?
mvh Flemming
Synes godt om
Slettet bruger
20. april 2007 - 10:31#4
Det virker som om den ikke gør brug af det, men det kommer vist til at kræve lidt testning fra din side for at være sikker!~)
thanks for your help Terry but I had been in contact with the guy who had the responsibility for the system before i took over, and he told that the code has been implemented in the main prgram 4 years ago, but that he must hav forgotten to move the references to te old module in fejllog.mde.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.