31. maj 2001 - 18:51Der er
3 kommentarer og 1 løsning
dynamisk class loading
Jeg har et sirøst problem !!! Jeg har et netværk hvor jeg har forskellig klienter forbundet via RMI. Inden en klient kobler sig op på RMI netværker(laver lookup på en stub)skal denne klient dowmnloade sin stub klasser fra en http server. For at lave dynamisk loading af class filer skal man have en security manager installeret på klienten ??. Men når jeg starter min klient for at dyynamisk downloade disse stub klasser får jeg følgende fejl. access denied. Hvordan får jeg tilladelse til at hente disse filer ??. Skal jeg bruge en policy file, og isåfald hvordan skal den se ud ???
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
jeg bruger denne policy struktur MEN jeg får en AccessControlException read, write * HASTER faktisk vanvittigt, idet jeg rent faktisk skal aflevere en helt kørende netværksystem imorgen. Det eneste jeg mangler er bare at få min security manager til at virke. På server siden har jeg ikke defineret en security manager. Jeg har virkelige brug for at få det her til at virke. Har prøve med policytool, men det var faktisk policytool der fik hele mit netværk til at bryde sammen.
Spørgsmål =/path er det stien til hvor min policyfil ligger ??, Nprmal start jeg bare programmet ved at have policy filen i det samme direktorat
NB: I mit program har jeg en classloader der indlæser min policy file
nå, men ja, path er stien til policyfilen. I hvad forstand har du en classloader til at læse denne? Det skulle gerne være noget der håndteres af RMISecurityManager\'en og ikke af dig.
Kan du ikke lokalicere HVOR i din kode du får denne execption?
Bare en tanke, nu er det en Java applikation du har som klient og ikke en applet? I sidste tilfælde kan du ikke udskifte security manageren. Siger du at du ikke har en security manager på server siden? Kan det ikke være det der er problemet? Har du prøvet med en security manager på server siden? Giver serveren klienten rettigheder til at kontakte serveren.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.