10. maj 2007 - 09:18Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Støjkabinet, findes det?
Jeg har købt en stort set støjsvag PC til min chef, men han mener åbenbart PCen støjer suser for meget, til at han kan holde ud af at være i nærheden af den..
Er derfor blevet bedt om at undersøge mulighederne for et "støjkabinet" en boks, hvor PCen kan proppes i, så man minimerer støjen fra PCen..
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Sæt PC'en i en tilstødende lokale og/eller box og så en Extender box og/eller forlængerkabler imellem ??? Gjorde jeg engang da jeg sad op ad et fælles printerrum; og havde en 'støjende' PC kværn...
Kan kun se 3 løsninger på dit problem. Alle koster kroner, en nem, en billig og en der virker!
Den nemme---> Udskift alle fans og kølere til bedere kvalitet. Den billige---> Byg en kasse i MDF og monter 2 blæsere 120mm. Den ene til at suge varm luft ud, den anden til at puste frisk luft ind. Sat begge fans til 5 eller 7 volt. Den der virker---> Kast hele dynen på vandkøling
---
Den nemme vil til en PC i den prisklasse koste omkring 650,- Du skal gå efter en lownoice fan til PSU + en ny køleblok til CPU
Den billige vil tage lidt tid, men ved at finde ud af hvor varmen kommer ind og ud kan man bikse et kabinet sammen som hjælper med til at koncentrere varmen / kuledudledningen fra maskinen og føre den frem og tilbage via store blæsere på nedsat hastighed. Kan nok bikses sammen for 500,-
Den der virker er jo at montere vand på spanden. Men din boss bliver sgu nok pist off når du kommer og siger at den optimale løsning kommer til at koste mindst ½ af det maskinen kostede. Priser med færdige kits fra omkring 1.000,-
---
Du må prøve at forklare din boss at man her på planeten jorden ikke får mere end det man vil betale for. Hvis han forventer at få en merzedes på hvide plader for 2.500,- så må han selv frem med både sandpapir og MEGET gode venner (læs:kolegaer) for at få den ud og køre på landevejen uden at betale tonsvis af goodies, fester, fisse og hamonika!!!
Sagt på dansk: Hvis manden (tænke tænke... Er det en mand?) vil have en stille maskine så må han betale ved kasse 1. Vil han have en hurtig maskine så står kasse 2 også klar. Vil han have både det ene og det andet så... Betal hvad det koster eller lev med det han har *LOL*
Jeps, du står med lorten i hånden. Du har sikkert også nogle bedere diplomatiske evner end jeg har så......... Prøv at omfomuler ovenstående så du ikke får et spark på min regning.
---
Havde selv en boss der viste (tror!!!) jeg har pisse meget styr på IT og han kom også med 4-5 gamle maskine og bad mig om at bygge én maskine til hans kone som kunne bruges til nettet og lidt spil til ungerne. Med vanilie biksede jeg et dyr sammen som brugte så meget swarp at maskinen egentlig var ubruglig til at styre en kaffemaskine. Bossen spurte så om hans kone måtte ringe direkte for support. Jo jo, det var jo også det jeg var ude efter. Da hun ringede forklarede jeg hende kort at der skulle bruges så meget mere på at opgradere det jeg havde lavet i forhold til at kaste kroner efter en ny PC med de Spec. hun kunne bruge. Få dage efter kom min kære boss sgu og bad om hjælp til at købe en helt ny PC til hans gamle onkel *S*
Senere er han og jeg så kommet lidt længere og han ved sgu godt at hvis han skal have hjælp til IT til privaten så skal han enten hoste op med det det koster eller også skal han lade være med at spørge.
Nå, chefen vil ikke af med så mange penge, og gider heller ikke at have en hjemmebygget trækasse stående på kontoret.. så jeg tror han bare vil vænne sig til det..
Ellers må vi sætte pcen i den anden ende af huset, og trække 500 meter kabel .. så kan han da ikke høre den :p
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.