22. maj 2007 - 18:56Der er
15 kommentarer og 2 løsninger
farve celle eksempel rød ved største tal.
hej allesammen. jeg ville høre om der var en formel,hvorved man kan få farvelagt en celle,med det største tal. Jeg har en række tal,startende i celle j68 og slutter i celle j79,er der en måde,hvorved at regnearket selv farvelægger den celle med det største tal. M.V.H. torben lind
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
hej kabbak. jeg har prøvet,men det virker ikke,måske jeg ikke gør det rigtige,da det ikke er den samme måde i excel 2007,har du en bedre beskrivelse der passer til 2007.
hej kabbak. nej,den er godt nok på dansk,men hvis du har en engelsk vejledning,tror jeg at vi kan finde ud af det. Når jeg åbner 2007,er der en knap der hedder betinget formatering,når jeg trykker den,får jeg en 5-6 forskellige valgmuligheder og det har jeg ikke lige styr på hvad jeg skal gøre der.
excel2007 er lidt anderledes og jeg har kun en engelsk version, men vil gerne prøve at forklare :-)
tryk på knappen Betinget Formatering Vælg "Ny Regel" (New Rule) I den øverste del af det billede der fremkommer vælger du den nederste mulighed "Brug formel til at bestemme hvilken celle der skal formateres" I den nederste del kan du nu indskrive kabbaks formel og sætte en farve og den virker glimrende
hej kabbak og bak. smid et svar begge 2,så vil jeg prøve at dele point,kabbak havde formlen og bak havde forklaringen til excel 2007. jeg takker mange gange for hjælpen.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.